Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Klimaaktivisten Greta Thunberg: Kurdernes ret til frihed og autonomi skal respekteres

Klimaaktivisten Greta Thunberg: Kurdernes ret til frihed og autonomi skal respekteres

NU december 10, 2024
IMG_2409

Klimaaktivisten Greta Thunberg har blandt andet besøgt det nordlige Kurdistan (det sydøstlige Tyrkiet) og mødtes med medborgmester Serra Bucak fra DEM-partiet i Amed (Diyarbakir). I et opslag på X beskrev hun sine indtryk af sin rejse på følgende måde:

“For nylig har jeg rejst gennem det nordlige Kurdistan og har mødt kurdere med de mest forskelligartede baggrunde. De fortalte utallige historier om den nuværende systematiske undertrykkelse og fornægtelse, de står over for – især fra den tyrkiske stat – samt en historie fuld af massakrer.

Ødelæggelse og udsugning af naturen – i form af ulovlige skovfældninger, elimineringszoner for mineselskaber og brande – er nogle af de mange redskaber, der bruges som en del af de fortsatte angreb på kurderne. Det fører ofte til ødelæggelse af lokalsamfund og biodiversitet samt tvangsfordrivelse. Udslettelse af kultur og identitet, statslig vold, politiske fanger, tvangsfordrivelse, økokatastrofer og forsvindinger er blot nogle eksempler på den diskrimination, mennesker udsættes for i hverdagen, samt at blive nægtet retten til selvbestemmelse og frihed.

For at bygge ægte solidaritetsbroer i Tyrkiet er autonomi og selvstyre for kurdiske regioner afgørende. Det kurdiske folk fortjener retten til at forme deres eget liv, kultur og samfund.

Tyrkiet skal præcisere sin holdning til kurderne og andre mindretalsgrupper ved at forankre deres rettigheder i forfatningen. Regeringen fortsætter med at bruge “terrorisme” som et påskud for at lukke munden på sine politiske modstandere. Titusindvis af politisk aktive personer er fortsat fængslet uden retfærdige rettergange. Internationale organisationer som ECHR, FN og Amnesty har fordømt dette og opfordrer til, at de løslades.

For en varig fred og en retfærdig fremtid skal kurdernes ret til frihed og autonomi respekteres, og de voldelige angreb på Kurdistan skal ophøre. Ingen er frie, før alle er frie. BijîKurdistan! (Længe leve Kurdistan)”.

Kilde:

News Desk, 2024: Climate activist Greta Thunberg: The Kurds’ right to freedom and autonomy must be respected. ANF-News, 28. November 2024.

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • YPJ-medlem: Fascismen har tabt, kvindens rolle har sejret

    YPJ-medlem: Fascismen har tabt, kvindens rolle har sejret

  • HDP-medformand: Isolering af Öcalan skal ophæves

    HDP-medformand: Isolering af Öcalan skal ophæves

  • SF-profil stiller op som folketingskandidat

    SF-profil stiller op som folketingskandidat

  • Angreb på vores kontor er rettet mod det nationale sammenhold

    Angreb på vores kontor er rettet mod det nationale sammenhold

  • World Afrin Day

    World Afrin Day

  • RØD GUL GRØN

    RØD GUL GRØN

Læst: 1.147

Post navigation

Previous: Tyrkiet dræber civile og ødelægger infrastruktur i det nordlige Syrien
Next: Suwayda-befolkningen bekræfter deres støtte til det nordøstlige Syrien-folk

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .