Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Kartal: Vi skal øge modstanden

Kartal: Vi skal øge modstanden

NU marts 13, 2025
remzi kartal 3

I et interview med ANF beskriver Kongra-Gels medformand Remzi Kartal rapporter fra Tyrkiets det særlige krigsførelsescenter, der hævder, at den kurdiske frihedsbevægelseikke lytter til Abdullah Öcalan, som “fuldstændige løgne.”

Kartal siger, at det særlige krigsførelsessystem tyer til løgne om påståede uenigheder mellem den kurdiske frihedsbevægelse og Öcalan, og tilføjer: “Dette er fuldstændig falsk. Det er en del af den omfattende angrebspolitik, der udføres af det særlige krigsførelsescenter.”

Kartal understreger, at AKP-MHP-regeringen er i et dødvande militært, politisk og økonomisk, og opfordrer til, at modstanden vokser på alle områder.

ANF: NOGLE SÆRLIGE KRIGSKILDER SPREDER RAPPORTER PÅ SOCIALE MEDIER, DER HÆVDER, AT DU HAR MØDTES MED DEN TYRKISKE STAT, ANGIVELIGT MED ÖCALAN SOM DELTAGER VIA TELEFON. HVAD HAR DU AT SIGE TIL DETTE?

Som I har nævnt, cirkulerer der i de tyrkiske medier rapporter, der antyder, at vi har haft et møde med nogle AKP-politikere på et hotel i Bruxelles. Dette er fuldstændig falske nyheder, en renfabrikation. Der har ikke været et sådant møde med AKP eller den tyrkiske stat. Faktisk er der ikke engang en dialog i gang. Disse rapporter er udelukkende en del af de manipulerende misinformationskampagner, der er orkestreret af det særlige krigsførelsescenter for at vildlede offentligheden.”

“ANGREB PÅ KURDISKE POLITIKERE I EUROPA”

Som reaktion på angrebene på kurdiske politikere i Europa, især gennem særlige tyrkiske krigsførelsescentre og medier, siger KOMGRA-GEL’s medformand Remzi Kartal: “Formålet med disse opdigtede rapporter og med de såkaldte journalister tilknyttet tyrkiske særlige krigsførelsescentre er at ramme kurdiske politikere, der bor i Europa. Deres mål er at lægge pres på de europæiske lande og skabe en politisk stramning. Ved at navngive specifikke personer håber de at opnå visse resultater i den henseende. Vi er klar over, at sådanne publikationer rettet mod kurdiske politikere – hvad enten det er i Tyrkiet eller i udlandet – har denne underliggende hensigt. Men de særlige krigsførelsescentre og de medieagenter, der betjener dem, vil ikke få succes med denne indsats.

Vi ønsker at gøre det helt klart for offentligheden, at de skal være på vagt. De demokratiske medier bør også afsløre og informere offentligheden om disse såkaldte journalister, der tjener den særlige krigsførelsespolitik. Dette er et vigtigt ansvar.”

“TYRKISK SPECIALKRIGSINDSATS ER INTENSIVERET”

Kartal fremhæver også, at tyrkiske specialkrigsstyrker har øget deres aktiviteter for nylig og anvender alle mulige metoder til at adskille folket fra kampen og indgyde frygt. Han har henvendt sig til det kurdiske folk og demokratikræfterne og har sagt: “Det er afgørende vigtigt for vores folk og demokratiforkæmpere at evaluere denne proces korrekt og fuldt ud forstå AKP-MHP-regeringens politik. Regeringens bestræbelser på at knuse kampen er fuldstændig mislykkedes.

Deres politik er brudt sammen. Tyrkiet oplever en alvorlig økonomisk krise; De har ikke opnået nogen militære resultater og er i dyb politisk tilbagegang. I denne sammenhæng har de iværksat et sidste omfattende og omfattende angreb. Bahçeli (leder af MHP) har fået til opgave at udføre en mission af deep state-styrker, og denne mission involverer planlægning af omfattende angreb på alle kampområder. Deres mål er at gennemføre en bred offensiv mod vores bevægelse.

Jeg vil dog gerne gøre det klart, at denne plan også vil mislykkes. Denne fase – hvad vi kan kalde den sidste fase – er en sammenbrudsproces for AKP-MHP-regeringen. Udviklingen i Tyrkiet og det bredere Mellemøsten med fremkomsten af en udbredt krig og den transformative dynamik i denne periode vil føre til betydelige ændringer. Løsningen på det kurdiske spørgsmål og en ny demokratisk proces i regionen vil dukke op, efterhånden som AKP-MHP-regeringen kollapser og mislykkes med sine bestræbelser.

I denne sammenhæng må vores befolkninger og demokratiske kræfter ikke bukke under for træthed eller desorganisering på grund af disse angreb. Tværtimod må vi i denne sidste fase intensivere vores bestræbelser på at neutralisere AKP-MHP-regeringen. Mod deres angreb på kommuner, politiske partier, intellektuelle, journalister, civilsamfundsorganisationer og juridiske fagfolk bør demokratiske kræfter organisere en stærkere demokratisk front og løfte kampen.”

“KAMPAGNE FOR ÖCALANS FRIHED”

Kartal understregede den igangværende kampagne for Önder Apos frihed og løsningen af det kurdiske spørgsmål, som er gået ind i sit andet år. Han sagde: “På tværs af de fire dele af Kurdistan og i udlandet føres en stor kampagne for Öcalans frihed og løsningen af det kurdiske spørgsmål.

Det primære mål med denne proces er Öcalans fysiske frihed og en løsning på det kurdiske spørgsmål. I den henseende skal vores befolkninger forstå denne periodes karakter korrekt. Det fascistiske, centraliserede system, der repræsenteres af AKP-MHP-regeringen, er i en tilstand af sammenbrud. Derfor vedtager de en angrebsstrategi, der er født ud af panik. Som svar har vi brug for en omfattende, organiseret kamp. På tværs af de fire dele af Kurdistan, i Tyrkiet, i udlandet og internationalt med alle vores internationalistiske allierede skal vi effektivt gennemføre kampagnen »Frihed for Öcalan, en politisk løsning på det kurdiske spørgsmål«. Denne proces skal kulminere i frihed.

Vi skal fokusere fuldt ud på at opnå Öcalans fysiske frihed. Alle vores anstrengelser og opmærksomhed bør rettes mod dette mål. På dette grundlag ønsker jeg succes til vores folk og allierede i denne kamp.”

Kilde:

News Desk, 2024: Kartal: We must increase resistance. ANF-News, 23. November 2024. 

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • DEM-partiet underskriver forslaget om 'Framework Law'

    DEM-partiet underskriver forslaget om 'Framework Law'

  • Alliance af iransk-kurdiske politiske partier udsender en opfordring til det internationale samfund

    Alliance af iransk-kurdiske politiske partier udsender en opfordring til det internationale samfund

  • Praktiske skridt til at organisere kurdernes tilbagevenden til Afrin, Aleppo og Raqqa

    Praktiske skridt til at organisere kurdernes tilbagevenden til Afrin, Aleppo og Raqqa

  • Rojava: Konfrontation mellem amerikanske og russiske tropper i Til Temir

    Rojava: Konfrontation mellem amerikanske og russiske tropper i Til Temir

  • Kobane: Oksygenmangel truer nyfødtes liv under belejring

    Kobane: Oksygenmangel truer nyfødtes liv under belejring

  • Lilwa Abdullah: SDF vil snart befri hele Hajin

    Lilwa Abdullah: SDF vil snart befri hele Hajin

Læst: 946

Post navigation

Previous: Salih Muslim: Aftale mellem SDF og Damaskus i overensstemmelse med Abdullah Öcalans brev
Next: Çiğdem Doğu: Tredje Verdenskrig: Den uudtalte krig mod kvinder, samfundet og naturen

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .