Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • CPT: Tag til imrali for at checke Abdullah Öcalans helbred

CPT: Tag til imrali for at checke Abdullah Öcalans helbred

NU oktober 16, 2025
IMG_5961

Kære Therese Maria Rytter, CPT

Undertegnede medlemmer af en række danske foreninger, fagforeninger, NGO’er, politiske partier samt danske akademikere, kunstnere og andre kendte personer fra den danske offentlighed sender hermed en indtrængende appel, som vi vil bede Dem om straks at gribe ind over. Vi får selskab af tusindvis af tilhængere, der vil samles fredeligt omkring CPT’s og Europarådets hovedkvarter til fem dages protest i håb om at få jeres opmærksomhed.

I de sidste 39 måneder har den kurdiske leder Abdullah Öcalan, der af millioner af kurdere anses for at være deres retmæssige politiske repræsentant, været tilbageholdt i en ekstrem form for isolationsfængsling af den tyrkiske stat på fængselsøen Imrali. Under denne ulovlige og umenneskelige isolation er Öcalan “forsvundet” og blevet kastet ud i et tomrum af “ikke-eksistens”, mens han er blevet nægtet enhver kontakt med omverdenen, herunder med sine advokater og sin familie. I hele denne periode har Tyrkiet forsøgt at omdanne øen Imrali til en “flydende kiste”. Öcalan, der nu er 75 år gammel, har været udsat for grusom tortur gennem isolationsfængsling i 25 år, og i de sidste tre år er der ikke kommet nogen som helst oplysninger om hans helbred. På nuværende tidspunkt kan selv hans opholdssted ikke bekræftes, og hans fysiske tilstand er et meget følsomt emne for mange kurdere, der ser ham som legemliggørelsen af deres nationale stemme.

Derfor beder vi dig og din organisation, CPT, om at handle. Som formand for CPT har du ret til at besøge alle tilbageholdelsessteder i stater, der er parter i konventionen, herunder Tyrkiet. Dette giver dig mulighed for at sende dit team af eksperter til Imrali, hvor den tyrkiske regering skal give dig ubegrænset adgang til at besøge det sted, hvor Abdullah Öcalan holdes fanget, og give dig mulighed for at interviewe ham privat, så han kan kommunikere frit med dig.

Vi ønsker, at CPT handler i overensstemmelse med artikel 3 i Europarådets statut, hvori det hedder, at “ethvert medlem af Europarådet skal acceptere retsstatsprincipperne og alle menneskers udøvelse af menneskerettighederne og de grundlæggende frihedsrettigheder for alle personer inden for dets jurisdiktion”. Öcalan er borger i et land, der er medlem af Europarådet, men som har nægtet ham Rådets menneskerettigheder i to et halvt årti, og som i de sidste tre år har frataget ham hans juridiske ret til at mødes med sine advokater og tale med sin familie.  

Det eneste, vi oprigtigt beder dig om, er, at du straks sender en delegation til øen Imrali for at tale med Abdullah Öcalan og tjekke hans velbefindende. Desuden ville vi sætte stor pris på, hvis duville opfordre Tyrkiet til at lade ham få besøg af sin familie og sine advokater, så Tyrkiet overholder Europarådets og CPT’s forpligtelser, hvilket kunne bidrage til at løse et presserende menneskerettighedsproblem og lette bekymringerne for millioner af kurdere. Det vil også være i stand til at forny den forsoningsånd, der er nødvendig for at finde en fredelig løsning på det kurdiske spørgsmål i Tyrkiet.

Med tak fordi du tog dig tid og i håbet om, at du vil modtage dette som en inderlig bøn,

Underskrevet af:

. Per Clausen, Medlem af EU-Parlamentet for Enhedslisten

. Villo Sigurdsson (Tidligere borgmester)

. Pernille frem Pernille Frahm (Tidligere medlem af Europa-Parlamentet)

. Nikolaj Villumsen (Tidligere medlem af Europa-Parlamentet)

. Ulla Sandbæk (Tidligere medlem af Europa-Parlamentet)

. Jesper Brandt (Professor emeritus)

. Tue Magnussen (1999-2012 koordinator ved RCT – Rehabiliteringscentret for Torturofre – og 

2012-2022 konsulent for ATSF – Anti-Torture Support Fund), medlem af FN’s Menneskerettighedskomité.

. Thorkild Høyer, Advokat

. Gert Dryn, Advokat

. Kjeld Aakjær, Tidligere landsformand for FN-føderationen

. Carl Erik Foverskov, Medlem af Helsinkikomitéens bestyrelse 

. Maja Irene Føgh, lærer, kvindeforsker og debattør. Medlem af Dansk Kvindeforenings tænketank.

. Niklas Zenius Jespersen, tidligere formand for Det Historiske Råd og tillige formand for HUMrådet ved University of Arts. København, historiestuderende, medlem af koordinationsgruppen for Enhedslistens Internationale Udvalg, forfatter for tidsskriftet “Socialisten”/Foreningen Socialisten.

. Leif Bork Hansen, præst og medlem af ‘Bedsteforældre til asyl’

. Helle Bolther Christensen, Billedkunst, Det Kongelige Danske Kunstakademi, Foreningen Horserød -Stutthof 

. Annette Mørk, skole lære, Tidligere KZ-fanger under fascismen i Europa 

. Cavit Güven, Klinisk psykolog – speciale i traumatologi 

. Niels Peter Mortensen, Geologi-geovidenskab, Tidligere byrådsmedlem Syddjur Kommune

. Tommy Mørck, Frihedskæmper med militsen YPG i Rojava (det nordlige Syrien)

. Sejrsmennesker, Kunstnere, Byrådsmedlem Stevns Kommune

. Zeynep Binici, Overlæge, Ph.d. Medicin 1, hjertemedicinsk afdeling, Holbæk Hospital

. Sanne Bruun Andersen, Psykolog (specialist i traumer blandt flygtninge og indvandrere).

Relaterede

  • Saleh Muslim blev anholdt af tjekkisk politi med tyrkisk ordre

    Saleh Muslim blev anholdt af tjekkisk politi med tyrkisk ordre

  • Sluterklæring fra Rojava EcologyConference offentliggjort

    Sluterklæring fra Rojava EcologyConference offentliggjort

  • Det Muslimske Broderskab, Islamisk Stat og den tyrkiske besættelse repræsenterer endnu et arabisk ti...

    Det Muslimske Broderskab, Islamisk Stat og den tyrkiske besættelse repræsenterer endnu et arabisk ti...

  • Leuenberger: Kurderne kan med folkets alliance bryde isolationen på Öcalan

    Leuenberger: Kurderne kan med folkets alliance bryde isolationen på Öcalan

  • HDP: Isolering af Öcalan skal ophøres

    HDP: Isolering af Öcalan skal ophøres

  • National Initiativ for Kurdisk enhed' er grundlagt i Rojava

    National Initiativ for Kurdisk enhed' er grundlagt i Rojava

Læst: 866

Post navigation

Previous: Salih Muslim: Vi vil aldrig acceptere en tilbagevenden til et fuldt centraliseret system i Syrien
Next: Salih Muslim: Vores erfaring i Mellemøsten er unik

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .