Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Økologiråd oprettet i Riha

Økologiråd oprettet i Riha

NU april 7, 2026
IMG_0921

Riha (nordlige Kurdistan, også kendt som Urfa) er et nyt økologiråd blevet etableret. Dette råd vil reagere på økologiske kriser som vandmangel, klimaforandringer og ødelæggende landbrugspolitik, og det vil arbejde for at beskytte natur og ressourcer. 

Repræsentanter fra miljøinitiativer og civilsamfundsorganisationer meddelte officielt, at rådet er stiftet ved et arrangement i en konferencesal, som tilhører den venstreorienterede fagforening KESK i bydelen Xelîlîye (Haliliye). Ved mødet var der bannere med miljøbudskaber som »Naturen blomstrer i syv farver« og »Naturen beskytter livet«. 

Ud over mange aktivister deltog også talsmændene for miljøforeningen i Riha, Ferda Öncel og Serhat Altındağ, ved stiftelsesarrangementet. 

Formålet med rådet stammer fra et fælles behov: Udover økonomiske og sociale problemer udgør klimakrisen en voksende udfordring for regionen, med stigende temperaturer, stigende tørke, faldende vandreserver og uregelmæssige regnmængder, der presser landbruget hårdt. 

Ifølge Altındağ er klimakrisen ikke kun et miljøproblem, men påvirker også fødevaresikkerhed, økonomisk retfærdighed og regionens samfundsmæssige fremtid. Der er behov for fælles strategier, solidaritet og kollektiv organisering for at tackle disse udfordringer. 

Aktivisten Özlem Özdemir præsenterede en officiel erklæring om rådets oprettelse, hvor bevægelsen understreger, at naturen ikke må ses som en ressource, men som en levende helhed, hvor mennesket er en del af den. Erklæringen nævner også flere økologiske udfordringer i provinsen, herunder massiv udnyttelse af grundvand, fejlbehæftet vandings‑ og landbrugspolitik samt brugen af kemiske midler og monokulturer, der belaster jorden og vandressourcerne. 

Rådet kritiserer især centraliserede og profitorienterede statslige vandpolitikker og kræver i stedet lokal, deltagende og økologisk orienteret forvaltning af vandressourcerne. 

Initiativtagerne lagde også vægt på regionens kulturelle mangfoldighed og sagde, at dette kulturliv skal beskyttes på samme måde som naturens livsgrundlag. Koblingen mellem udnyttelse af naturen og undertrykkelse af kvinder blev fremhævet, og derfor er ligestillet inddragelse af kvinder i beslutningsprocesser vigtig for det nye råd. Unge vil også blive aktivt involveret i økologiske projekter som uddannelse, lokale frø‑initiativer og bæredygtigt landbrug. 

Rådet vil fremover arbejde for at beskytte vand, jord og naturlige livsgrundlag og mener, at adgang til rent vand, luft, sund mad og bolig er en grundlæggende rettighed. Rådet ser sig selv som en del af Økologi‑bevægelsen i Mellemøsten med fokus på demokratiske, økologiske og feministiske principper og vil fremme en solidarisk og fællesskabsbaseret økonomi, der ikke er drevet af profit, men af beskyttelse af livet. 

Relaterede

  • Abdullah Öcalan opfordrer til fred og demokrati

    Abdullah Öcalan opfordrer til fred og demokrati

  • Abdullah Öcalan sender budskab til 'Den Internationale Konference om Fred og Demokratisk Samfund'

    Abdullah Öcalan sender budskab til 'Den Internationale Konference om Fred og Demokratisk Samfund'

  • Sultestrejken breder sig til Danmark

    Sultestrejken breder sig til Danmark

  • Hvem vil hvad i Shengal?

    Hvem vil hvad i Shengal?

  • Ezidier: KDP ønsker at fuldende deres plan fra 3. august

    Ezidier: "KDP ønsker at fuldende deres plan fra 3. august"

  • Öcalan og Bookchins teorier fortsætter med at blive virkeliggjort i Rojava

    Öcalan og Bookchins teorier fortsætter med at blive virkeliggjort i Rojava

Læst: 1.150

Post navigation

Previous: Öcalan sender et brev til den kurdiske kvindebevægelse: Samfundets grundlæggende personer er kvinder
Next: AKP-rapport: Diskurs om demokratisering, betingede rettigheder, sikkerhedsorienterede tilgange

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .