Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • De Irakiske Kvinders Liga roser syriske kvinders kamp og opfordrer dem til at gøre modstand

De Irakiske Kvinders Liga roser syriske kvinders kamp og opfordrer dem til at gøre modstand

NU juni 8, 2026
IMG_4530

Af Henar Ibrahim, Al-Hasakah

Vicepræsidenten for den irakiske kvindeliga, Suheila al-A’sam, vurderer den virkelighed, syriske kvinder står overfor i dag, og understreger dens ekstreme kompleksitet i lyset af denigangværende politiske, sikkerhedsmæssige og økonomiske krise. Hun forklarer også de dobbelte roller, kvinder har påtaget sig i familien og samfundet.

Suheila al-A’sam udtaler, at situationen for syriske kvinder i dag er præget af kompleksitet, og tilføjer: “Kvindernes situation i Syrien er kompleks og mangefacetteret. De lever mellem to realiteter: på den ene side er der en voksende kvindelig tilstedeværelse i civilsamfundet og et forsøg på at deltage i opbygning af fred; På den anden side lider de under et ustabilt sikkerheds- og politisk miljø fyldt med krænkelser og marginaliseringer.”

Hun forklarer, at situationen for syriske kvinder kan beskrives som “skrøbelig, men modstandsdygtig”, da de stræber efter at holde ud trods de barske forhold.

UDFORDRINGER FOR SYRISKE KVINDER

Med hensyn til udfordringerne påpeger Suheila, at de mest fremtrædende udfordringer for syriske kvinder omfatter vold og misbrug, mord, kidnapning og seksuel vold, ud over svag politisk deltagelse og lav repræsentation af kvinder i institutioner og ved beslutningstagning.

Suheila bemærker, at den ustabile sikkerhedssituation, de fortsatte konflikter og sekteriske spændinger, samt fattigdom og fordrivelse har belastet syriske kvinder. Derudover er der juridisk og social diskrimination, især i forbindelse med spørgsmål om arv, ejerskab af ejendom og beskæftigelse, hvilket hæmmer kvinders avancement.

INDVIRKNINGEN AF DE NUVÆRENDE OMSTÆNDIGHEDER PÅ DE SYRISKE KVINDERS LIV

Når det gælder konsekvenserne, påpeger Suheila al-A’sam, at de nuværende omstændigheder har haft dybtgående indflydelse på kvindernes liv, da de har påtaget sig flere roller: både somforsørger, som mor og som overlever under konflikten. Dette forværres af øget psykologisk pres som følge af vold og mangel på sikkerhed.

Suhaila al-A’sam tilføjer: “Syriske kvinder lider også under faldende uddannelses- og beskæftigelsesmuligheder i nogle områder samt en høj stigning i antallet af tidlige ægteskaber som en social ‘beskyttelsesmekanisme’. Det betyder, at syriske kvinder er blevet rygraden i familien, men uden tilstrækkelig beskyttelse.”

SYRISKE KVINDERS BEHOV

I den forbindelse forklarer Suhaila, at det, syriske kvinder har brug for i dag, er sikkerhed og effektiv juridisk beskyttelse, økonomisk styrkelse og jobmuligheder, støtte til små virksomheder samt psykologisk og social støtte, ægte deltagelse i beslutningstagning samt kontinuerlig uddannelse og træning.

VIGTIGHEDEN AF SOLIDARITET BLANDT KVINDER I DEN NUVÆRENDE SITUATION

Med hensyn til solidaritet understreger Suhaila al-A’sam, at solidaritet blandt kvinder ikke er en mulighed, men en nødvendighed. Solidariteten kan fremme støtte- og beskyttelsesnetværk i lyset af svage institutioner, hvilket styrker den sociale magt til at kræve rettigheder, fremmer udveksling af erfaringer og modstandsdygtighed samt modvirker forsøg på marginalisering og udelukkelse.

Næstforkvinden for De irakiske Kvinders Liga bemærker, at solidaritet blandt kvinder er et af de vigtigste redskaber for kvinders modstandsdygtighed i krisetider.

FORBEDRING AF VIRKELIGHEDEN FOR DE SYRISKE KVINDER

I forbindelse med løsninger fortsætter Suhaila og således: “Det vigtigste skridt er at sikre kvinders ægte deltagelse i den politiske proces og beslutningstagning, fordi ingen bæredygtig forandring kan opnås uden kvinder ved bordet, hvad enten det er i forfatningen, lovene eller genopbygningen af staten.”

Suhaila al-A’sam, næstforkvinde for den irakiske kvindeliga, afsluttede sine bemærkninger med at sige: “På trods af smerten og de barske forhold har I (de syriske kvinder) bevist, at I er i stand til at skabe modstandskraft og forandring. Giv ikke op på jeres indflydelse eller jeres ret til et værdigt og sikkert liv. Jeres styrke ligger i jeres enhed og i jeres fortsatte krav til jeres rettigheder og ijeres ret til at bygge jeres fremtid.”

De irakiske kvinders Liga er en af de ældste og mest fremtrædende kvindeorganisationer i Irak og betragtes som en af de første massebevægelser, der forsvarer kvinders rettigheder, lighed, uddannelse samt social og politisk deltagelse. Den blev grundlagt i 1952 som Ligaen for Forsvar af irakiske kvinders rettigheder og blev senere kendt som Iraks Kvindeliga.

Kilde:

Henar Ibrahim, 2026: Iraqi Women’s League Commends struggle of Syrian women, calls on them to resist. Hawar News Agency (ANHA), 29. April 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • SDF: Den tyrkiske efterretningstjeneste tager ansvaret for terroroperation udført af Islamisk Stat i...

    SDF: Den tyrkiske efterretningstjeneste tager ansvaret for terroroperation udført af Islamisk Stat i...

  • Cemil Bayik taler om KCK's politiske strategi

    Cemil Bayik taler om KCK's politiske strategi

  • Selahattin Demirtaş nomineret til Nobels Fredspris

    Selahattin Demirtaş nomineret til Nobels Fredspris

  • AANES udgiver erklæring om en løsning i Syrien

    AANES udgiver erklæring om en løsning i Syrien

  • Kurdere tvinges til valget mellem to diktatorer

    Kurdere tvinges til valget mellem to diktatorer

  • PKK nedlægger våben

    PKK nedlægger våben

Læst: 619

Post navigation

Previous: Zeki Bayhan vendte tilbage til İmralı-fængslet efter hansbehandling var afsluttet
Next: Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .