Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Gysi: EU og Tyskland må handle på ‘retten til håb’

Gysi: EU og Tyskland må handle på ‘retten til håb’

NU september 19, 2026
Screenshot

Screenshot

Tysklands Venstreparti (Die Linke) har afholdt sin seneste forbundskongres i Metropolis-Halle i Potsdam mellem 19. og 21. juni 2026. Ines Schwerdtner blev genvalgt som medforkvinde, mens Luigi Pantisano blev valgt til at afløse Jan van Aken. På den tre dage lange kongres, hvor omkring 600 delegerede deltog, vedtog partiet et program, der skitserede dets nye køreplan og ideologiske holdning.

Dr. Gregor Gysi, der er medlem af Det tyske forbundsparlament for Die Linke og tidligere formand for venstreparlamentarikerne i forbundsdagen, har talt med ANF om Die Linke-kongressen, partiets genoplivning, de politiske tiltag der bør iværksættes i Tyskland og Europa mod det yderste højre, Tysklands og EU’s rolle i løsningen af det kurdiske spørgsmål.  og virkeliggørelsen af “retten til håb.”

ANF: I SIDSTE WEEKEND AFHOLDT DIT PARTI SIN KONGRES I POTSDAM, HVOR EN RÆKKE NYE EMNER BLEV DISKUTERET. SAMTIDIG HAR VENSTREPARTIET TILTRUKKET MANGE UNGE MEDLEMMER. ÆNDRER DENNE NYE GENERATION PARTIET?

Selvfølgelig har det ændret os. Vores gevinster ved det seneste føderale valg og det store antal unge, der har meldt sig ind i partiet, har forvandlet os. Vi har nu flere medlemmer i det vestlige Tyskland end i det østlige Tyskland, hvor det tidligere var omvendt. Ligeledes har vi nu flere unge medlemmer end ældre, hvilket også var det modsatte tidligere.

Naturligvis kan unge mennesker være mere radikale i deres politiske holdninger. Men de vil også blive ældre med tiden. Med andre ord sikrer disse unge medlemmer partiets fremtid, og det er det, der betyder mest.

ANF: MENS VENSTREPARTIET GENVINDER OPBAKNING, ØGER DET YDERSTE HØJRE OGSÅ SIN INDFLYDELSE., HVAD SKAL DER EFTER DIN MENING GØRES, FOR PERMANENT AT STOPPE FREMVÆKSTEN AF DEN YDERSTE HØJREFLØJ?

Det er ikke nok blot at kritisere Alternative für Deutschland (AfD); Vi må også tilbagevise deres positioner. Vi bør ikke hele tiden bare fokusere på flygtninge og Den Europæiske Union (EU). Folk skal forstå, at AfD er stærkt imod enhver forhøjelse af mindstelønnen. De skal også vide, at AfD ønsker at sænke formueskatten og afskaffe arveafgiften. Med andre ord fører de enpolitik, der primært tjener de velhavendes interesser.

På trods af dette stemmer mange fattige stadig på AfD, fordi denne økonomiske politik næsten aldrig diskuteres. AfD forbindes konstant kun med flygtninge og Den Europæiske Union. Nogle mennesker er bange for bestemte grupper af flygtninge og for globalisering. Derfor skal vi bringe andre emner ind i den offentlige debat og derigennem gradvist reducere støtten til AfD.

ANF: IFØLGE DE SENESTE MENINGSMÅLINGER I TYSKLAND ER STØTTEN TIL VENSTREPARTIET STEGET TIL OVER 10 PROCENT., MENS SOCIALDEMOKRATISKE PARTIER MISTER STØTTE I MANGE EUROPÆISKE LANDE, GENVINDER VENSTREORIENTEREDE PARTIER SAMTIDIGT SIN STYRKE. HVORDAN TOLKER DU DEN UDVIKLING?

Efter socialismens sammenbrud mistede venstrefløjen stort set sin indflydelse. Derfor er det højresving, vi ser i dag, ikke en tilfældighed.

ANF: VENSTREPARTIET HAR KONSEKVENT UNDERSTREGET VIGTIGHEDEN AF MENNESKERETTIGHEDER OG MINORITETSRETTIGHEDER. HVILKET ANSVAR MENER DU, AT TYSKLAND OG EU HAR FOR AT OPNÅ EN DEMOKRATISK LØSNING PÅ DET KURDISKE SPØRGSMÅL?

For det første er Tyrkiet en del af både Asien og Europa. Derfor er dette også et emne, der vedrører Den Europæiske Union. Derudover findes der afgørelser fra Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol (EMRK), og disse afgørelser skal gennemføres. Dog er det kun delvist sket i Tyrkiet. Inden for Den Europæiske Union findes der organer, der har ansvaret for at overvåge, om EMRK’s domme bliver håndhævet. Den Europæiske Union bør tage langt større initiativ i dette spørgsmål, og den tyske regering bør gøre det samme.

For det andet må vi ikke glemme, at kurderne ikke har deres egen nationalstat. Som følge heraf findes der ingen stat, der direkte kan beskytte dem. Jøderne fik langt stærkere beskyttelse efter oprettelsen af staten Israel. I en periode var der håb under den nuværende tyrkiske præsidents embedsperiode, men disse håb blev senere skuffet.

Jeg mener, at der bør gøres langt større internationale bestræbelser for at sikre, at kurdere i Syrien, Irak og Tyrkiet kan leve frit som individer med deres egen identitet og med fulde og lige rettigheder. Desværre er vi stadig langt fra at nå det mål.

ANF: ALLIGEVEL BLIVER MANGE KURDERE I EUROPA, OG ISÆR I TYSKLAND, FORTSAT KRIMINALISERET PÅ GRUND AF FORBUDDET MOD KURDISTANS ARBEJDERPARTI (PKK).

Ja, PKK deltog i en væbnet kamp. Tysklands beslutning om at forbyde PKK og udpege det som en terrororganisation blev truffet under et betydeligt pres fra den tyrkiske regering. Ikke desto mindre mødtes jeg med Abdullah Öcalan i Syrien og havde omfattende samtaler med ham.

Selvfølgelig er der aspekter af hans synspunkter og handlinger, der kan kritiseres. Men i sidste ende var hans primære mål det kurdiske folks frihed. Han blev idømt livsvarigt fængsel, fordi han støttede en væbnet kamp. I dag er der dog opstået en ny kilde til håb. Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol (EMD) har fastlagt princippet om “retten til håb.” Ifølge dette princip skal loven, når en person idømmes livsvarigt fængsel, angive, hvornår personens udsigter til løsladelse vil blive vurderet. Tyrkiet har dog stadig ikke noget juridisk rammeværk, der tillader dette.

Jeg har gentagne gange søgt tilladelse til at besøge Abdullah Öcalan gennem den tyrkiske ambassadør i Tyskland. Indtil videre er disse anmodninger dog ikke blevet godkendt.

ANF: DEN EUROPÆISKE MENNESKERETTIGHEDSDOMSTOL INDFØRTE BEGREBET “RETTEN TIL HÅB” I JURIDISK OG POLITISK FORSTAND GENNEM SIN DOM I ABDULLAH ÖCALANS SAG. HVORDAN VURDERER DU DETTE KONCEPT UD FRA JURIDISKE, POLITISKE OG HUMANITÆRE PERSPEKTIVER?

Som jeg sagde før, anser jeg Den Europæiske Menneskerettighedsdomstols dom for at være yderst vigtig, fordi den gælder i hele Europa. Vi har også folk, der afsoner livstidsdomme i vores eget land. Vi skal derfor overveje, hvordan “retten til håb” skal anvendes på dem, der fortsat er tilbageholdt under forebyggende sikkerhedsforanstaltninger.

Da denne dom blev afsagt i forbindelse med Abdullah Öcalans sag, er den også bindende for Tyrkiet. Den tyrkiske regering og parlamentet må nu indføre det nødvendige juridiske rammeværk.

Det er også vigtigt at huske, at Abdullah Öcalan opfordrede PKK til at nedlægge våbnene og appellerede til fred. Det bør afspejles i regeringens beslutninger. Hvis målet virkelig er at opnå varig fred, er hans rolle i denne proces vigtig, og han ville kunne opfylde den meget mere effektivt, hvis han var fri.

ANF: MIT SIDSTE SPØRGSMÅL ER DETTE: HVORDAN VURDERER DU EUROPAS ROLLE I FORHOLD TIL KURDISTAN OG DET KURDISKE SPØRGSMÅL? MENER DU, AT INSTITUTIONER SOM DEN EUROPÆISKE MENNESKERETTIGHEDSDOMSTOL, EUROPARÅDETS MINISTERKOMITÉ OG EUROPA-PARLAMENTET HAR INDTAGET EN TILSTRÆKKELIG FAST HOLDNING SOM SVAR PÅ TYRKIETS MANGLENDE IMPLEMENTERING AF EMRK’S DOMME?

Nej, jeg tror ikke, de har været tilstrækkeligt faste. Den Europæiske Menneskerettighedsdomstol afsagde en meget vigtig og velbegrundet dom. Dog har de europæiske institutioner været for tilbageholdende, når det gælder om at sikre, at disse vurderinger bliver gennemført. De skal udtrykke deres krav til Tyrkiet meget tydeligere og meget mere fast.

Jeg håber, at vores medlemmer af Europa-Parlamentet og andre parlamentsmedlemmer vil øge presset på dette spørgsmål. Ifølge Ministerkomitéens beslutning skal Tyrkiet indsende en handlingsplan inden udgangen af juni.

ANF: HVAD ER DINE FORVENTNINGER?

Jeg er oprigtigt nysgerrig efter at se, hvad der sker den 30. juni. Hvis der stadig ikke er fremskridt inden den dato, må de europæiske institutioner begynde at tage aktive skridt, fordi det er dem, der har sat denne deadline.

ANF: MANGE TAK. TIL SIDST, ER DER ET BUDSKAB, DU GERNE VIL DELE MED LÆSERNE?

Jeg sender mine varmeste hilsner til jer alle. Frem for alt ønsker jeg jer god sundhed. Jeg håber, at jeg vil kunne besøge Abdullah Öcalan, og jeg håber oprigtigt, at han en dag vil genvinde sin frihed.

Kilde:

Muhammed Kaya, 2026: Gysi: EU and Germany must act on the ‘right to hope’. ANF-news, 30/6 2026

Oversættelse: Jesper Brandt 

Relaterede

  • Kurdistans Menneskerettighedsnetværk (KHRN): Kurdisk fange døde i politiets varetægt på grund af tor...

    Kurdistans Menneskerettighedsnetværk (KHRN): Kurdisk fange døde i politiets varetægt på grund af tor...

  • Vil Erdoğan gøre Tyrkiet til en Islamisk stat?

    Vil Erdoğan gøre Tyrkiet til en Islamisk stat?

  • BOMBEANGREB MOD HDP'S PARTIKONTORER

    BOMBEANGREB MOD HDP'S PARTIKONTORER

  • Ingen reel kamp mod stofmisbrug i Siirt

    Ingen reel kamp mod stofmisbrug i Siirt

  • Ferhat Encü: Jeg er kommet for at få et svar

    Ferhat Encü: Jeg er kommet for at få et svar

  • Kurdisk medie sætter ord på, hvorfor Trump vil have  Grønland

    Kurdisk medie sætter ord på, hvorfor Trump vil have Grønland

Læst: 217

Post navigation

Previous: Koalitionsmøde i Brasilien samler kurdiske og palæstinensiske bevægelser
Next: Rita: Jeg vil være ambassadør for Rojavas nye livsmodel

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .