Screenshot
Folkets Ligheds- og Demokrati Partiets (DEM Partiets) Kvindeforsamling udtaler: “Intet sikkerhedstopmøde kan tilsidesætte folks og kvinders krav om at leve sammen i frihed, lighed og fred.”
Erklæringen siger, at “de indvendinger, der rejses mod NATO-topmødet, der afholdes i Tyrkiet den 7.–8. juli, er indvendinger fra dem, der kæmper for fred mod krig,” og fortsætter: “De kvinder og unge, der tilbageholdes i tidlige morgen-raids, hvor de søger at rejse disse indvendinger, er ikke dette lands sikkerhedsproblem. De er dem, der vil skabe fred og en demokratisk fremtid.
De voldsomme udgifter til vejene, som de officielle korteger havde besluttet at bruge forud for topmødet, viser, hvordan den dybe fattigdom, som kvinder oplever, bliver ignoreret. De barrierer, der er opført langs disse veje, er barrierer, der er sat op foran den virkelighed af fattigdom, der har spredt sig til hjem og boliger midt i den økonomiske krise.
At modsætte sig NATO, hvis grundlæggende principper er rodfæstet i sexisme, nationalisme, krig og militarisme, betyder at modsætte sig krig, imperialisme og en politik, der sigter mod fælles og lige sameksistens mellem folkene. Det er også en indvending mod den patriarkalske tankegang, der retter sig mod kvinders kroppe, arbejde, rettigheder og liv.
Det grundlæggende formål med NATO og lignende militære alliancer er at gennemføre ekskluderende, sexistisk og patriarkalsk politik i forfølgelsen af imperialistiske interesser. Hvert topmøde, der hidtil er blevet afholdt, er blevet en platform for at reproducere og legitimere krigspolitik. De krige, der er blevet intensiveret over hele Mellemøsten, er det tydeligste eksempel på dette. Kvinder har gentagne gange været blandt de primære mål for dennekrigspolitik.
Det, der beskyttes ved disse topmøder, er ikke folks og kvinders sikkerhed, men sikkerheden for kapital, imperialistiske interesser og krigspolitik. Det er sikkerheden for dem, der udnytter kvinder og piger, hvis navne optræder i Epstein-arkiverne og som er en del af kriminelle netværk. Af den grund er det en af kvinders mest legitime og demokratiske rettigheder at modsætte sig dette topmøde.
I dag er kvinders kamp mod angreb på deres rettigheder, liv og resultater det stærkeste udtryk for denne legitimitet fra Afghanistan til Iran, fra Syrien til Sudan og fra Libanon til Tyrkiet.
Denne kamp har også manifesteret sig i indvendinger fra millioner af kvinder over hele landet mod topmødet, der vil samle dem, der forfølger samme kapitalistiske tankegang og imperialistiske ambitioner i Ankara.
Vi har ikke accepteret, og vil ikke acceptere, de tilbageholdelser og anholdelser, der er foretaget for at bringe disse indvendinger til tavshed. Ånden i Opfordringen til Fred og et Demokratisk Samfund er ikke at støtte alliancer, der opretholder og beskytter krig, men at forstærke stemmerne fra kvinder, der kæmper for frihed og udfordrer den patriarkalske orden.
Den reelle sikkerhedstrussel i dette land er de imperialistiske, kapitalistiske og kvindefjendske alliancer, der trives på krig og udnyttelse, mens de angriber folks og kvinders liv.
Gennem vores grænseoverskridende kvindekamp og solidaritet vil vi stå imod krig og blive fredens grundlæggere. Det er ikke sikkerheden ved NATO-topmødet, der skal beskyttes, men de kvinder, der er mål for krig og vold.”
Kilde:
Anonymous, 2026: DEM Party Women’s Assembly: Protect women, not NATO security. ANF-News, 7. July 2026
Oversættelse: Jesper Brandt






