Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • SDF: Vores styrker afviste et angreb fra det syriske regime i Deir ez-Zor

SDF: Vores styrker afviste et angreb fra det syriske regime i Deir ez-Zor

NU august 21, 2024
IMG_5025

DAANES: Damaskus og Ankara ønsker at skabe kaos

Mediecentret for de syriske demokratiske styrker (SDF) har udsendt en erklæring om angreb øst for Deir ez-Zor fra lejesoldater med tilknytning til den syriske regering.

Også den Demokratiske Autonome Administration i Nord- og Østsyrien har reageret mod angrebene på Deir ez-Zor og erklæret, at Ankara og Damaskus efter aftale med udenlandske magter ønsker at sabotere bestræbelserne på at sikre fred ved at skabe kaos.

SDFs ærklæring

SDFs erklæring lyder: “I de sene aftentimer tirsdag d. 6. august og tidligt næste morgen indledte syriske regimestøttede lejesoldater og grupper fra de såkaldte nationale forsvarsstyrker (der er organiseret og finansieret af Tyrkiet) et landangreb mod områder på den østlige bred af Eufrat-floden, øst for Deir ez-Zor.Angrebet, der var støttet af vilkårlig og tung artilleri- og morterild, udløste voldsomme sammenstød mellem de angribende grupper i nærheden af Dhiban, Al-Latwa og Abu Hamam, og SDF’smilitære råd i Deir ez-Zor og Hajin. Den vilkårlige beskydning fra det syriske regime resulterede i, at to civile blev dræbt og fem andre såret i Dhiban og Al-Lutwa. Derudover blev der rapporteret om civile tab i byen Al-Shuhail.”

Erklæringen tilføjede: “Som svar på denne aggression udøvede vores styrker deres legitime ret til at forsvare vores område og vores folk. De afviste angrebet med succes og gennemfører forøjeblikket rydningsoperationer for at eliminere eventuelle resterende trusler fra de angribende grupper.”

Også DAANES har reageret på angrebene:

Den Demokratiske Autonome Administration i Nord- og Østsyrien (DAANES) har udsendt en erklæring om den seneste bølge af angreb mod Deir ez-Zor-regionen. Ifølge de syriske demokratiske styrker (SDF) led 11 civile, herunder 5 børn, martyrdøden under angrebene fra det syriske regime i Deir ez-Zor.

I en erklæring fredag d. 9. august skriver den demokratiske autonome administration i Nord- og Østsyrien: “Damaskus-regeringen ønsker efter aftale med den tyrkiske stat og andre kræfter at sabotere bestræbelserne på at genoprette freden ved at skabe kaos i regionen på grundlag af støtte til bandegrupper tilknyttet regeringen.”

Den autonome administration minder om, at der for et år siden var blevet organiseret angreb for at eliminere viljen og de sociale værdier hos befolkningen i Deir ez-Zor.

Erklæringen fortsætter: “Disse angreb blev forpurret af folkets vilje. Hele verden indså også, at regimets styrker og dets bander begik massakrer i regionen. I dag, i morgentimerne, udførte de en massakre på civile i El-Dehla-regionen i øst for Deir ez-Zor. Mere end 11 mennesker, for det meste børn, led martyrdøden og mere end 5 blev såret.”

Den autonome administration udtrykker sin medfølelse med martyrernes familier og ønsker god bedring for de sårede. Den understregede følgende: “Vi vil gerne endnu en gang slå fast, at vores folks vilje i Deir ez-Zor er stærkere end de planer, der sigter mod at ødelægge deres vilje og værdier. Vi vil gerne udtrykke, at vi vil handle sammen med vores folks vilje mod denne kendte politikk, som er helt i tråd med den tyrkiske stats krav, der sigter mod at ødelægge vores folk.”

Endelig opfordrede Den Autonome Administration deinternationale institutioner og organisationer til at leve op til deres ansvar over for angrebene.

Kilde: 

Anonymous, 2024: SDF: Our Forces repelled an attack by the Syrian regime forces in Deir ez-Zor. ANF-News, 7. August 2024.

Anonymous, 2024: Autonomous Administration: Damascus and Ankara want to create chaos. ANF-news, 9. august 2024.

Oversættelse: Jesper Brandt

SDF: Our Forces repelled an attack by the Syrian regime forces in Deir ez-Zor

The SDF said that they repelled the attacks by the Syrian regime forces in Deir ez-Zor.

Relaterede

  • Militærkuppet er overstået, men anholdelserne fortsætter

    Militærkuppet er overstået, men anholdelserne fortsætter

  • Leyla Guven er blevet frifundet, men fortsætter sin sultestrejke

    Leyla Guven er blevet frifundet, men fortsætter sin sultestrejke

  • Kurdistan er truet af energi- og minedriftsprojekter

    Kurdistan er truet af energi- og minedriftsprojekter

  • Intet nyt om Rojnews-journalisten Bradosti efter hans tilbageholdelse

    Intet nyt om Rojnews-journalisten Bradosti efter hans tilbageholdelse

  • Tyrkiets opposition har brug for overordnet fortælling for at vinde – viser ny meningsmåling

    Tyrkiets opposition har brug for overordnet fortælling for at vinde – viser ny meningsmåling

  • Kurdiske kvindeaktivister sender 883 breve til CPT fra Tyskland

    Kurdiske kvindeaktivister sender 883 breve til CPT fra Tyskland

Læst: 1.102

Post navigation

Previous: Guerilla forpurrer angreb fra den tyrkiske hær
Next: Landbruget blomstrer i NØ-Syrien trods angreb

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .