Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • PKK (KONGRA-GEL): Tyrkiet-Barzani-Islamisk Stat-alliancen vil mislykkes

PKK (KONGRA-GEL): Tyrkiet-Barzani-Islamisk Stat-alliancen vil mislykkes

NU oktober 28, 2024
IMG_9095


I en skriftlig erklæring på 10-årsdagen for Islamisk Sta -angrebet i Shengal (Sinjar) udtaler PKKs med-formandsråd: “På 10-årsdagen for folkemordet den 3. august fordømmer vi på det kraftigste ISIS-bander og deres vigtigste samarbejdspartnere Erdoğan og Barzani-familien. Befolkningen i Kurdistan vil aldrig glemme denne massakre.”

PKK (der i dag bærer navnet KONGRA-GEL) udtrykkerkondolence til familier og slægtninge til dem, der blev massakreret under folkemordet den 3. august, befolkningen i Shenhal og hele befolkningen i Kurdistan og sagde: “Især de kvinder og børn, der stadig er savnet, er et stort sår for vores folk. Det er hele menneskehedens pligt at finde og redde dem.”

KONGRA-GEL-erklæringen har følgendeordlyd: “I anledning af 10-årsdagen for folkedrabet, vil vi respektfuldt mindes alle vores martyrer, PKK-guerillaerne, der kom til hjælp for befolkningen i Shengal med lynets hast, som led martyrdøden, mens de beskyttede yazidi-folket mod ISIS-massakren. Vi lover endnu en gang, at det uafhængige og frie Shengal altid vil kunne leve i overensstemmelse med deres mål.

Den tyrkiske stat, Barzani-familien og Islamisk Stat dannede en alliance inden for rammerne af en stort anlagt plan for at besejre de ‘frie kurdere’ under en Tredje Verdenskrig. Det første skridt i deres plan var at besejre Shengal, det andet var at besejre Rojava-revolutionen, og det tredje skridt var at besejre PKK-bevægelsen generelt.

I det første skridt handlede Barzani-partiet i overensstemmelse med denne plan fra start til slut for at besejre Shengal og gøre yazidi-folkemordet til en succes. De efterlod befolkningen i Shengal ubevæbnet og forsvarsløse mod angreb fra Islamisk Statog flygtede selv fra Shengal.

Men som det er kendt, lod leder Apos [Abdullah Öcalans] dørmænd ikke befolkningen i Shengal i stikken. De stoppede folkemordet gennem en omfattende kamp. Islamisk Stats nederlag i Shengal udgjorde det første skridt, der førte til at den tyrkiske stats og Barzanis plan mislykkedes.

På samme måde er den tyrkiske stats og Barzanis planer i det andet trin endnu ikke lykkedes. Stillet over for Rojava-revolutionen har den tyrkiske stat, Barzani og Islamisk Stat -alliancen også lidt et stort nederlag.

For ikke at blive fuldstændig besejret ønsker denne umoralske alliance mod den “frie kurder” at fuldføre det tredje trin i sine planer gennem omfattende angreb på befolkningen i det sydlige Kurdistan og mod frihedsguerillaerne, Shengal og Maxmur.

Men ligesom de fejlede i det første og andet trin, vil de også fejle i det tredje. Og denne gang vil fiaskoen for den tyrkiske stat, Barzani og Islamisk Stat-alliancen bringe store gevinster til befolkningen i de fire dele af Kurdistan. Det sker, fordi denne plans fiasko både er den tyrkiske stats besættelsespolitiks fiaskoog Barzani-familiens forræderi.

Vores folk i Shengal opbygger det sociale revolutionssystem med lederen Apos paradigme gennem den demokratiske nations arme. Vi lykønsker den sociale revolution i Shengal og ønsker dem held og lykke.

Protestaktioner afholdes overalt på grund af 10-årsdagen for folkedrabet den 3. august. Vores folk bør deltage i masseaktionerne den 3. august, uanset hvor de bor. Lad os forene os mod Barzaniernes forræderi og besættelsen af den tyrkiske stat.”

Kilde:

PKK (KONGRA-GEL), 2024: Statement on the 10th anniversary of the ISIOS onslaught in Shengal (Sinjar). [KONGRA-GEL: Turkey-Barzani-ISIS alliance will fail], ANF-News, 3. August 2024.

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Selahattin Demirtas & Farqin Azad - Gula min

    Selahattin Demirtas & Farqin Azad - Gula min

  • Demirtas til CNN: Regeringen har ansvaret for angrebet i Ankara

    Demirtas til CNN: Regeringen har ansvaret for angrebet i Ankara

  • Kurderne fejrer HDP's indtræden i det tyrkiske parlament

    Kurderne fejrer HDP's indtræden i det tyrkiske parlament

  • SDF: Vores styrker afviste et angreb fra det syriske regime i Deir ez-Zor

    SDF: Vores styrker afviste et angreb fra det syriske regime i Deir ez-Zor

  • FN-rapport: Menneskerettighedskrænkelser i tyrkisk-kontrollerede områder i Syrien udgør krigsforbryd...

    FN-rapport: Menneskerettighedskrænkelser i tyrkisk-kontrollerede områder i Syrien udgør krigsforbryd...

  • Cemil Bayik taler om KCK's politiske strategi

    Cemil Bayik taler om KCK's politiske strategi

Læst: 986

Post navigation

Previous: Vigtig meddelelse og hilsen fra  Abdullah Öcalan
Next: Özel-Demirtaş-mødet: “Normalisering er ikke mulig uden retsstatsprincippet”

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .