Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Assad regimets falske påstande om at beskytte minoriteter

Assad regimets falske påstande om at beskytte minoriteter

NU januar 11, 2025
IMG_5726

Af Khalid Al-Ahmed

I sin bog Den Første Syriske Martyr afdækker den syriske politiske forsker Dr. Samira Moubayed regimets falske påstande om dets bestræbelser på at beskytte minoriteter, og afslører omfanget af dets undertrykkelse og terrorisme mod dem, der er imod det. Bogen udforsker historien om Moubayed-familien, en kristen familie, der boede i Damaskus og blev udsat for forfølgelse, chikane, arrestationer og henrettelser, og kaster lys over forfatterens navnesøster Samira Joseph Moubayeds liv, der blev arresteret og dræbt med koldt blod, og regimets forsøg på at dække over sine forbrydelser mod hende.

Dr. Moubayed dokumenterer sin families historie og begyndte at skrive bogen i 2018, hvor hun indsamlede historier fortalt i familien, som hun fandt nødvendige at få dokumenteret som endnu et bevis på det syriske folks lidelser under Assads regimets tyranni. Bogen blev endelig udgivet i 2019/2020, på arabisk.

Ifølge forfatteren arbejdede hendes navnesøster, Samira Joseph Mobayed, født i en familie, der blev tvangsfordrevet i 1930’erne, med politiske anliggender og modsatte sig et totalitært partis hegemoni over det syriske samfund. Hendes mod og beslutsomhed fik hende til at afdække de forbrydelser, som hun mistænkte for at være begået af regimet. En farlig vej, der kostedehende livet, en høj pris for at ville stå ved sit land og sit folk.

Gennem sin sædvanlige intimideringstaktik og korruption var regimet i stand til at forfalske hendes dødsattest og skjule sandheden i en opvisning af de forringede menneskelige værdier i det syriske samfund, hvilket forvandlede et stort antal mennesker til medskyldige i dets forbrydelser, enten gennem medskyldig tavshed af frygt, eller i et forsøg på at stige op ad stigen til magt og indflydelse.

Moubayed indsamlede historier, minder og personlige oplysninger fra martyrens venner, familie og nære bekendte, og samlede dem kronologisk. Hun fortæller, at den første vanskelighed, hun stod over for, var beslutningen om at udgive, idet hun ikke kun så sig selv som en del af bogen, men også som en del af det syriske folks historie og et levende vidnesbyrd om regimets løgne og diskrimination mod kristne samfund.

Ifølge Moubayed er regimets påstande om at beskytte minoriteter et af dets vigtigste redskaber til at forblive ved magten, blive en kilde til terrorisme for at sikre dets overlevelse og stå som en hindring for lokal, regional og global fred. Regimet tøver ikke med at bruge sekteriske konflikter og eksplicit diskrimination til at dominere over folket, mens det begår forbrydelser mod alle uden undtagelse.

Moubayed har udtalt, at dokumentationen af Assads forbrydelser, far og søn, er et af hendes mest betydningsfulde værker i de foregående år, og at hun har planer om at fortsætte med at forfølge og forske dybtgående i emnet i fremtidige publikationer. Det gælder især i den negative indvirkning af regimets tilgang tilmenneskelige relationer inden for forskellige sektorer og grupper idet syriske folk og den uheldige reproduktion af denne tilgang blandt oppositionspartier. Hendes mål er at bevæge sig ud over det, der adskiller disse samfund, og give mulighed for at opbygge et fælles grundlag og et sundt værdisystem, som sikrer, at de krænkelser, der tidligere har fundet sted mod disse mennesker, ikke gentages.

Kilde:

Khalid Al-Ahmed, 2020: Thr First Syrian Martyr: Book uncovers regime’s false claims to protect minorities. Zaman Al Wasl,https://www.zamanalwal.net, 28/5 2020 and ANHA, Hawar News Agency, 20 July, 2024.

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Britiske parlamentsmedlemmer på besøg i Syrisk Kurdistan

    Britiske parlamentsmedlemmer på besøg i Syrisk Kurdistan

  • Öcalan er en verdensleder

    Öcalan er en verdensleder

  • Kvindernes beskyttelsesenheder (YPJ) om situationen i Nord og Øst Syrien

    Kvindernes beskyttelsesenheder (YPJ) om situationen i Nord og Øst Syrien

  • Det syriske præsidentskab forpurrer Suwayda-fredsinitiativet

    Det syriske præsidentskab forpurrer Suwayda-fredsinitiativet

  • Demirtas: Europæiske stemmer er vigtige for os

    Demirtas: Europæiske stemmer er vigtige for os

  • Prøvesprængning af en brintbombe i Nordkorea

    Prøvesprængning af en brintbombe i Nordkorea

Læst: 1.015

Post navigation

Previous: Karasu: “Kampagnen for Öcalans frihed og en løsning for Kurdistan må fortsættes med rige metoder”
Next: Barzani-familien, en historie om forræderi – Første del

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .