Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • DAANES: At lægge grundlaget for et demokratisk Syrien

DAANES: At lægge grundlaget for et demokratisk Syrien

NU februar 21, 2025
KNK

Syrien står ved en historisk skillevej. Sammenbruddet af Bashar al-Assads diktatoriske Baath-regime giver en enestående mulighed for at omdefinere nationens fremtid. Nu, mere end nogensinde, er der et presserende behov for at skabe et nyt Syrien – et Syrien, der omfavner dets mangfoldighed, nationale, religiøse og kulturelle identiteter, samtidig med at demokrati, retfærdighed og lighed for alle dets folk fremmes.

Siden 2012 har Den Demokratiske Autonome Administration i Nord- og Østsyrien (DAANES) lagt grunden til denne vision om et demokratisk Syrien. I denne region har kvinder, forskellige etniske grupper og religiøse samfund forenet sig for at bekæmpeden såkaldte Islamiske Stat (ISIS) og andre jihadistiske grupper og opbygge en selvstyrende model, der giver alle dens befolkninger en stemme.

Gennem hele denne rejse har DAANES konsekvent understreget sin forpligtelse til at være en integreret del af Syrien.

Denne demokratiske model – formet gennem den kollektive indsats fra kurdere, arabere, armeniere, assyrere, turkmenere og tjerkessere,  sunnier, shiitter, alawitter, kristne, drusere, yazidier og andre syrere – har været udsat for ubarmhjertige angreb fra den tyrkiske stat. Selv om syrerne fejrer befrielsen fra Assad-regimet, den tyrkiske stat udnytter nationens ustabilitet til at angribe DAANES-regioner. Tyrkisk aggression, herunder luftangreb og mobilisering af deres jihadistiske stedfortrædermilitser, udgør en alvorlig trussel mod de fremskridt, der opnås af DAANES, til fremtiden for Syrien som helhed og sikkerheden i det bredere Mellemøsten.

Mens forskellige parter i Syrien og på verdensplan taler for en politisk løsning for det krigshærgede land, har den tyrkiske statintensiveret er dens krig mod DAANES, fordi den ikke ønsker at fremme stabilitet eller sameksistens i Syrien. Umiddelbart efter faldet af det syriske Baath-regime, den tyrkiske hær i samarbejde med sine stedfortrædermilitser indledte et angreb sammen mod de multietniske  byen Manbij i det nordøstlige Syrien.

Et ægte demokratisk Syrien skal opretholde kvinders rettigheder, en central værdi i DAANES. Rapporter om kurdiske kvinder, herunder medlemmer af Women’s Protection Units (YPJ), der er blevet bortført af tyrkisk-støttede stedfortrædere i Shahba-regionen, understreger det presserende behov for internationale foranstaltninger. Mange af disse kvinder er fortsat savnet, mens kurdiske civile fortsat udsættes for bortførelse, tortur og tvangsfuldbyrdelse forsvindinger i hænderne på tyrkiske stedfortrædermilitser. FN skal straks undersøge disse grusomheder.

Vores krav

I lyset af den seneste udvikling og den kritiske situation i Syrien opfordrer vi det internationale samfund – herunder FN, USA ogEU – at træffe afgørende foranstaltninger:

1. Stop tyrkisk aggression: Tag øjeblikkelige skridt til at stoppe tyrkiske militære angreb, herunder luftangreb og beskydning fratyrkiske væbnede styrker og aktioner udført af tyrkisk-støttede proxy-militser og står imod tyrkisk militær besættelse indsatsen i Syrien.

2. Anerkend DAANES: Giv formel anerkendelse til DAANES og sørg for, at DAANES er inkluderet i alle politiske ogadministrative afgørelser vedrørende Syriens fremtid. Kurderne skal inddrages i alle debatter og diskussioner om fremtiden af Syrien. De udfordringer, som Syrien står over for, kan ikke løses uden deltagelse af Syriens kurdiske samfund.

3. Yde humanitær bistand: Yde akut humanitær bistand i samarbejde med DAANES-institutionerne for at fordrevne personers behov.

Det er bydende nødvendigt, at det globale samfund handler hurtigt for at støtte DAANES og beskytte denne model for et demokratisk, inklusivt Syrien på denne afgørende tid.

KNK’s eksekutivråd – 9. december 2024

Relaterede

  • Leyla Guven er blevet frifundet, men fortsætter sin sultestrejke

    Leyla Guven er blevet frifundet, men fortsætter sin sultestrejke

  • SOHR: Tyrkiske droneangreb i det nordøstlige Syrien eskaleret siden det seneste valg i Tyrkiet

    SOHR: Tyrkiske droneangreb i det nordøstlige Syrien eskaleret siden det seneste valg i Tyrkiet

  • Truslerne mod Maxmur-flygtningelejr fortsætter

    Truslerne mod Maxmur-flygtningelejr fortsætter

  • Akademikere og aktivister opfordrer alle syrere til at deltage i udformningen af landets fremtid

    Akademikere og aktivister opfordrer alle syrere til at deltage i udformningen af landets fremtid

  • KCKs Stêrk: Iran og Tyrkiet bruger USA som undskyldning for den økonomiske krise

    KCKs Stêrk: Iran og Tyrkiet bruger USA som undskyldning for den økonomiske krise

  • Støtte til HDP fra EU-parlamentet

    Støtte til HDP fra EU-parlamentet

Læst: 926

Post navigation

Previous: Sabri Ok: HTS vil lide samme skæbne som Islamisk Stat
Next: Idris Baluken talte om den politiske sag med herboende kurdere

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .