Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • De 4 punkter, som Öcalan forelagde PKK-kongressen– udsendt i den sidste udgave af PKKs avis Serxwebûn, der ophører med at udkomme

De 4 punkter, som Öcalan forelagde PKK-kongressen– udsendt i den sidste udgave af PKKs avis Serxwebûn, der ophører med at udkomme

NU juni 17, 2025
IMG_8495

Vi offentliggør de fire punkter, som leder Apo (Abdullah Öcalan) har fremlagt til PKK’s 12. kongres, som offentliggjort i PPKsofficielle avis Serxwebûn.

“Til kongressen for opløsningen af PKK og afslutningen på den væbnede kampstrategi

Kære kammerater, ved afslutningen af 52 år, 1 måned og 1 uge af vores kamp efterlader vi officielt en historisk æra. Mere konkret ønsker vi at markere begyndelsen på en ny historisk periode, der går fra socialisme med et nationalstatsligt mål til en demokratisk samfundsbaseret socialisme, på samme måde som alt har en ende og en begyndelse.

Vi må lægge en periode bag os af fire hovedårsager:

1. PKK har i det væsentlige afsluttet sin levetid og skal derfor officielt opløses. Dette refererer til den virkeliggjorte socialismes interne sammenbrud, nødvendigheden af at åbne en vej for en ny form for socialisme og anerkendelsen og realiseringen af den kurdiske identitet.

2. Væbnet kamp var baseret på en nationalstatsorienteret strategi. At opgive dette mål og overgå til et demokratisk samfundsprogram kræver en afhængighed af demokratisk politik og retsstatsprincippet. Derfor er det nødvendigt at afslutte den væbnede kamp. Dette er betinget af anerkendelse af retten til demokratisk politik og en solid og omfattende juridisk garanti.

3. Dialoger og forhandlinger med staten blev ikke accepteret under PKK’s officielle identitet, hvilket er blevet et væsentligt spørgsmål. Opløsning er nødvendig i denne henseende. Det kan også ses som et resultat, der opnås ved at tage hensyn til den offentlige mening.

4. Det er nødvendigt for at overgå til en ny historisk fase: fasen med “Fred og et demokratisk samfund”. Jeg tror, at de beslutninger, som denne kongres vil træffe om afslutningen af den første periode og skiftet mod et demokratisk samfund, dets politik og lovgivning, er af historisk betydning. Jeg ønsker det held og lykke.

Vedholdenhed i menneskeheden er vedholdenhed i socialismen. Nationalstatssocialisme fører til nederlag; Demokratisk Samfundsocialisme fører til sejr.

27. april 2025, Abdullah ÖCALAN

Avisen Serxwebûn ophører med at udkomme

Efter den 12. PKK-kongres og dens beslutning om at opløse sig selv, som svar på lederen Abdullah Öcalans opfordring, ophørte avisen Serxwebûn med at udkomme.

Serxwebûn begyndte at udkomme i det nordlige Kurdistan den 6. oktober 1978 som PKK’s officielle avis. Dens europæiske udgaver begyndte officielt den 1. januar 1982 og fortsatte uafbrudt indtil den sidste udgave. I sit sidste nummer (maj 2025, nr. 521) annoncerede avisen beslutningen om at ophøre med at udgive.

I det seneste nummer, som indeholdt leder Abdullah Öcalans vision for den 12. kongres, under titlen “At insistere på menneskeheden er at insistere på socialismen”, blev følgende oplysninger offentliggjort om ophøret af udgivelsen:

“Serxwebûn, avisen, der er blevet stemmen for nutidig kurdisk modstand, kurdiske helte og heltinder, frie kurdere, Kurdistan og kvindebefrielsesrevolutionen, der prægede det 21. århundrede, afslutter sin udgivelse med dette nummer.

Det er klart, at ophøret af Serxwebûn ikke er enden, men snarere et forsøg på at bane vejen for en ny begyndelse.”

Kilde:

Anonymous, 2025: The 4 points Öcalan submitted to the PKK Congress. ANF-News, 4. June 2025

Anonymous, 2025: Serxwebûn newspaper ceases publication. ANHA Hawar News Agency, 4. June 2025

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Maria Edgarda Marcucci fortæller om sine oplevelser i Rojava

    Maria Edgarda Marcucci fortæller om sine oplevelser i Rojava

  • Tyrkiet underminerer den demokratiske mulighed i Syrien

    Tyrkiet underminerer den demokratiske mulighed i Syrien

  • Riham Hico: De ønsker at afbryde forbindelsen mellem Shengal og Rojava

    Riham Hico: De ønsker at afbryde forbindelsen mellem Shengal og Rojava

  • 383 kvinder dræbt på 10 måneder i Tyrkiet

    383 kvinder dræbt på 10 måneder i Tyrkiet

  • Et år med den syriske overgangsregering- Del 2

    Et år med den syriske overgangsregering- Del 2

  • 2 historier om Raqqa viser 2 modsat rettede sider af den samme tid

    2 historier om Raqqa viser 2 modsat rettede sider af den samme tid

Læst: 689

Post navigation

Previous: Trepartsmøde for at gennemføre aftalen af 10. marts
Next: Analyse: Hvor står kurderne henne i forhold til krigen mellem Israel og Iran?

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .