Det historiske opkald fra Abdullah Öcalan d. 19. juni 2025

Det historiske opkald fra Abdullah Öcalan d. 19. juni 2025

Det kurdiske folks leder Abdullah Öcalan har fremsat endnu en historisk opfordring inden for rammerne af “Fred og endemokratisk samfundsproces”. Fırat News Agency (ANF) har offentliggjort optagelser af det historiske opkald.

Abdullah Öcalans historiske opfordring lyder som følger:

“Kære kammerater

Etisk set føler jeg mig forpligtet til via et omfattende brev at give nogle forklarende og kreative svar på problemerne, løsningerne, de opnåede niveauer og den konkrete situation i vores Bevægelse.

1. Jeg fortsætter med at forsvare opfordringen til “Fred og et demokratisk samfund”, der blev erklæret d. 27. februar 2025.

2. Ved at indkalde til PKK’s 12. opløsningskongres gav I et omfattende positivt svar med det rette indhold på min opfordring. Jeg tillægger jeres svar historisk værdi.

3. Det niveau, der er opnået, er meget værdifuldt og historisk betydningsfuldt. Indsatsen fra de kammerater, der byggede bro over denne kommunikation, er lige så værdifuld og prisværdig.

4. Ved afslutningen af denne proces udarbejdede jeg et “Manifest for det demokratiske samfund”, som skal evalueres som en historisk transformation. Dette manifest har de nødvendige egenskaber til med succes at erstatte det 50 år gamle manifest om “Vejen til Kurdistan-revolutionen”. Jeg mener, at det sidste manifest har et historisk og socialt indhold, ikke kun for det historiske kurdiske samfund, men også for det regionale og globale samfund. Jeg er ikke i tvivl om, at det vil udgøreindbegrebet af den historiske tradition for manifester.

5. Jeg vil klart sige, at hele denne udvikling er et resultat af de møder, jeg har afholdt i Imrali. Der er lagt stor vægt på at sikre, at disse møder afholdes på grundlag af fri vilje. 

6. Det opnåede niveau kræver nye trin for manifestets implementering. Fremskridt afhænger uundgåeligt af at understrege og forstå den historiske karakter af dette niveau og overholde dets nødvendigheder:

a. PKK-bevægelsen og dens “nationale befrielsesstrategi”, der opstod som en reaktion på benægtelsen af [kurdernes] eksistens og dermed havde til formål at oprette en separat stat, er blevet opløst. Eksistensen [af kurderne] er blevet anerkendt; Derfor er det grundlæggende mål nået. I den forstand har det haft sin tid. Resten er blevet betragtet som overdreven gentagelse og dødvande. Dette vil danne grundlag for omfattende kritik og selvkritik.

b. Politik kender ikke noget vakuum; derfor bør tomrummet udfyldes med programmet for “et demokratisk samfund”, strategien for “demokratisk politik” og den grundlæggende taktik for “en holistisk lov”. Det, vi refererer til, er en afgørende proces karakteriseret ved historisk betydning.

c. Som en nødvendighed i processen er det vigtigt frivilligt at tage våbnene fra jer og sikre omfattende aktiviteter i en juridisk autoriseret kommission, der er nedsat i TBMM [den tyrkiske nationalforsamling]. Mens man skal være forsigtig med at falde ned i ulogiske “du først, så mig”-tilgange, bør de nødvendige skridt ubønhørligt tages. Jeg ved, at disse skridt ikke vil væreforgæves. Jeg ser oprigtigheden og har tillid i situationen.

d. Derfor er der bestræbelser på at foretage gennembrud ved at tage mere praktiske skridt. Følgende er de vigtigste teser, jeg foreslår 

1) Et positivt integrationsperspektiv ville gøre det muligt for bevægelsen at bære sine kapper og nå sit mål om “Fred og et demokratisk samfund”. De førnævnte argumenter fører os til følgende konklusion: PKK har givet afkald på sit nationalstatslige mål; At give afkald på sit grundlæggende mål indebærer at give afkald på sin militære strategi og fører således til dets opløsning. Disse historiske punkter venter på at blive taget til et yderligere niveau.

2) I bør tage det med ro, at jeres sikring ved nedlæggelsen af våbnene, foran offentlighedens og beslægtede kredses vidnesbyrd, ikke kun vil tælle i TBMM [den tyrkiske nationalforsamling] og kommissionen, men også vil berolige offentligheden og indfri vores løfter. Etableringen af en mekanisme til nedlæggelse af våbnene vil bringe processen fremad. Det, der er blevet gjort, er en frivillig overgang fra fasen med væbnet kamp til fasen med demokratisk politik og lov. Dette er ikke et tab, men må betragtes som en historisk gevinst. Detaljerne i nedlæggelsen af våbnene vil blive specificeret og hurtigt gennemført.

3) DEM [Partiet], som er under af parlamentets paraply, vil gøre sin del og vil arbejde sammen med andre partier for at sikre, at processen bliver en succes.

4) Med hensyn til “Min frihedssituation”, som I har fremsat som en uundværlig bestemmelse i jeres [12.] kongres’ resolutionstekster, må jeg sige, at jeg aldrig har betragtet min frihed som et personligt anliggende. Filosofisk set kan individets frihed ikke abstraheres fra samfundets frihed. Individets frihed er et mål for samfundets frihed; og samfundets frihed er et mål for individets frihed. Hældningens nødvendigheder vil blive overholdt.

Jeg tror ikke på våben, men på politikkens og den sociale freds magt og opfordrer jer til at omsætte dette princip i praksis.

Den seneste udvikling i regionen har tydeligt vist, hvor vigtigt og presserende dette historiske skridt er.

I skal vide, at jeg ser frem til at modtage alle former for kritik, forslag og bidrag, som I kan komme med om processen.

Jeg erklærer ambitiøst og heftigt, at disse diskussioner vil føre os, den demokratiske modernitets kræfter, til et nyt teoretisk program, til en ny strategisk og taktisk fase på nationalt, regionalt og globalt niveau, og jeg udtrykker min optimisme og parathed til de forberedende indsatser.

Med hensyn til de fremtidige stadier opfordrer jeg jer til at gå i gang med at gennemføre den 12. kongres’ resolutioner i overensstemmelse med synspunkterne og forslagene i dette sidste brev og til at sikre vellykkede fremskridt.

Permanent kammeratlig hilsen

De bedste ønsker

Abdullah Öcalan

19. juni 2025″

Fred og dialog NYHEDER