Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Bahçeli: PKK’s stiftende leder holdt sit ord 

Bahçeli: PKK’s stiftende leder holdt sit ord 

NU november 19, 2025
IMG_9379

Devlet Bahçeli kom med den første udtalelse efter PKK’s nedrustningsceremoni d. 11. juli. Han bemærkede, at landet og de omkringliggende regioner gradvist overgår til en ny og håbefuld æra. Bahçeli understregede, at PKK i overensstemmelse med “Opfordringen til fred og demokratisk samfund”, der blev offentliggjort med Imrali-erklæringen den 27. februar, afholdt sin 12. kongres den 5.-7. maj 2025, hvor den annoncerede sin organisatoriske opløsning og beslutning om at nedlægge våbnene, og sagde: “Som det stod klart i hans seneste videobesked, har den stiftende ledelse af PKK holdt sit løfte,  Den opfyldte sin forpligtelse og forudså globale og regionale trusler rettidigt.”

Bahçeli roste også DEM-partiet for at opretholde en forsigtig og ansvarlig politisk holdning, tilpasse sig en afbalanceret og præcis diskurs og indtage sin plads ved siden af det århundreder gamle broderskab. Han udtalte: “Vores præsident og regeringen, som har omfavnet statens politik om et ‘terrorfrit Tyrkiet’ fra begyndelsen og har ydet enhver form for ofre, har fuldt ud støttet denne proces.”

Bahçeli understregede, at organisationen fra i dag er begyndt at aflevere våben i grupper, og at en mørk æra nærmer sig en historisk afslutning, og tilføjede: “De politiske og ideologiske kredse, der engagerer sig i udnyttelse, bagvaskelse og benægtelse for at holde en provokerende atmosfære i live, er blevet skuffede over for blomstrende håb og et bredere klima af fred og stabilitet. Faktisk gennemlever vi dage af største betydning for både vores nation og vores region. Denne positive udvikling, der bringer lindring til hjertet, er en milepæl, og den kollektive samvittighed er tilfreds. Jeg udtrykker min taknemmelighed til alle – især vores præsident – der har bidraget, handlet og støttet realiseringen af et ‘terrorfrit Tyrkiet’, og jeg beder til den almægtige Gud om, at denne nye æra vil være lykkebringende for vores elskede nation.”

Kilde:

News Desk, 2025: Bahçeli: PKK’s founding leader kept his word. ANF-News, 11. July 2025

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Europa-parlamentet hjælper forfulgte parlamentarikere – ikke mindst fra Tyrkiet

    Europa-parlamentet hjælper forfulgte parlamentarikere – ikke mindst fra Tyrkiet

  • Newroz i Amed sendte et klart budskab: Vi vil helt sikkert vinde

    Newroz i Amed sendte et klart budskab: Vi vil helt sikkert vinde

  • Giv en hjælpende hånd til det krigsramte område

    Giv en hjælpende hånd til det krigsramte område

  • DEM-PARTI vinder 10 storbyer og 58 distrikter

    DEM-PARTI vinder 10 storbyer og 58 distrikter

  • Öcalan sender et brev til den kurdiske kvindebevægelse: Samfundets grundlæggende personer er kvinder

    Öcalan sender et brev til den kurdiske kvindebevægelse: Samfundets grundlæggende personer er kvinder

  • Et ’uforståeligt sprogs’ børn

    Et ’uforståeligt sprogs’ børn

Læst: 814

Post navigation

Previous: Ingen reel kamp mod stofmisbrug i Siirt
Next: En seriøs tilgang til det kurdiske spørgsmål er afgørende for Tyrkiet

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .