Den tyrkiske netavis Numedia24 har i et interview med medforkvinden for Den Demokratiske Autonome Administration i Nord- og Østsyrien, Ilham Ehmed, belyst, hvordan Det tyrkiske Parlaments fortsatte drøftelser af ’Det kurdiske spørgsmål’ har påvirket mulighederne for at få bilagt konflikten mellem Tyrkiets hidtidige udenrigspolitik og udviklingen i Syrien, især i Nord- og Østsyrien.
Kort resumé: I takt med at konsekvenserne af den tyrkiske parlamentariske kommissions besøg hos Abdullah Öcalan på Imrali-øen den 24. november fortsætter, vurderer Ilham Ehmed, medformand for udenrigsafdelingen i den Demokratiske Autonome Administration i Nord- og Østsyrien (DAANES), mødets indvirkning på regionen for Numedia24. Ehmed beskriverbesøget som et “historisk skridt” og understreger behovet for at fortsætte dialogprocessen for at løse det kurdiske spørgsmål.
Emnerne for Imrali-mødet rapporteres at omfatte Rojava-spørgsmålet og integrationen af de syriske demokratiske styrker (SDF) i den syriske hær. Ehmed udtaler, at de som kurdere i Syrien har omfattende løsningsprojekter, og tilføjer: “Hvad angår virkningen af denne proces på Rojava og hele Syrien, kan vi bestemt sige, at den har været positiv.”
Ehmed fortsætter: “I denne historiske periode har vi som kurdere i Rojava og alle andre folk i Syrien et omfattende og klart projekt for at løse det kurdiske problem og demokratisere Syrien. Vi har troet på dette projekt fra starten, og ingen af vores bestræbelser påat finde en løsning er rettet mod Tyrkiet.”
“Vi kan endda sige, at dette projekt vil beskytte vores fælles interesser med Tyrkiet,” tilføjer hun. “I denne sammenhæng er vi som kurderne i Rojava fast besluttede på at nå til enighed om en løsning,” tilføjer hun.
I forbindelse med påstandene om, at Abdullah Öcalan har sendt en besked til SDF med en opfordring til “våbennedlæggelse”, sigerIlham Ehmed, at spørgsmålet ikke kun vedrører SDF, men også Anti-Islamisk Stat-koalitionen og Damaskus-administrationen: “Denne situation vedrører den midlertidige regering i Damaskus og vores internationale partnere lige så meget, som den vedrører os. Vi må ikke glemme parternes forpligtelser i den henseende. Processen med militær og politisk integration med den midlertidige regering i Damaskus er i gang, og vi er tæt på at nå til enighed om dette spørgsmål. Forhandlingerne om detaljerne fortsætter dog.”
Ilham Ehmed understreger, hvor vigtigt det er, at syriske flygtninge vender tilbage til Tyrkiet og åbner grænseovergangene, og udtaler, at Rojava-administrationen er i kontakt med Ankara vedrørende åbningen af Nusaybin-Qamishlo-overgangen og er fast besluttet på at opnå dette.
Ehmed påpeger, at en af virkningerne af fredsprocessen er åbningen af nye dialogkanaler mellem kurdiske politiske aktører (PKK, KDP, PUK, SDF, ENKS, DEM-partiet osv.), og tilføjer: “Alle kurdiske styrker mener nu, at de muligheder, der opstår i denne historiske periode, ikke bør spildes. Tiden er inde til, at alle kurdiske styrker danner en samlet vilje og påtager sig deres historiske mission om at løse det kurdiske spørgsmål og demokratisere Mellemøsten.”
Her følger Interviewet med Numedia24 i sin helhed:
• Hvad mener du om parlamentskommissionens besøg til İmralı ud fra et regionalt politisk perspektiv? Er der tale omet historisk tidspunkt for starten på en løsning af de regionale problemer?
Besøget i İmralı lægger op til vigtige diskussioner. Det er klart, at mange spørgsmål blev diskuteret på dette møde, og det var et historisk besøg. Mødet skete inden for rammerne af statens beslutning. Det var første gang, at staten og leder Abdullah Öcalan direkte og ansigt til ansigt officielt diskuterede det kurdiske spørgsmål og spørgsmålet om demokratisering af Tyrkiet. Derfor anser vi den tyrkiske nationalforsamlingskommissions besøg på İmralı-øen for et vigtigt skridt. Det vigtigste punkt her er naturligvis fortsættelsen af denne proces med dialog og at besøget kan bane vejen for en grundlæggende og strategisk løsning på det kurdiske spørgsmål. Leder Öcalan spiller en rolle i den samlede løsning af det kurdiske spørgsmål. Han vil spille en afgørenderolle i kritiske spørgsmål. Vi mener, at den positive afslutning på denne proces vil bringe en løsning til hele samfundet. Kort sagt vil fredsprocessen helt sikkert forhindre yderligere lidelse for det kurdiske og tyrkiske folk.
• Hvad betyder dette besøg, især for Rojava og SDF? De første meldinger tyder på, at Rojava-spørgsmålet også er blevet drøftet. Tror du, at dette møde vil føre til en ændring af Tyrkiets politik over for kurderne?
Vi mener, at dette møde vil påvirke Rojava og hele Syrien positivt. Vi ved udmærket, at Ankara overvåger Rojava nøje. Ankara er dybt involveret i både de militære og politiske problemer i Syrien. Derfor skal landet spille en positiv rolle i den demokratiske løsning af disse problemer. Og derfor er fredsprocessen, der er blevet indledt, og det skridt, som leder Abdullah Öcalan har bebudet for at afslutte den væbnede kamp, en garanti for disse fredsbestræbelser. I denne historiske periode har kurderne i Rojava, og faktisk alle folk i Syrien, en omfattende og klar forventning om at få løst det kurdiske spørgsmål og få demokratiseret Syrien. Vi har troet på dette projekt lige fra starten, og ingen af os har ønsker om at finde en løsning rettet mod Tyrkiet. Tværtimod er dette projekt et sameksistens projekt, der vil afslutte krigen, og alle konflikter, alt had og al fjendtlighed i Syrien. Den vil bringe stabilitet, fred, retfærdighed og demokrati. Vi kan endda sige, at dette projekt vil beskytte vores fælles interesser med Tyrkiet. Vi kan sige, at vores projekts succes vil føre til en styrkelse af Rojava-kurdernes solidaritet med det tyrkiske folk. Derfor mener vi, at processens succes i Tyrkiet er et historisk skridt, som vi Rojava-kurdere støtter af al magt.
• Du har tidligere udtalt, at I har haft indirekte samtaler med Tyrkiet . Kan İmralı–besøget bane vejen for en forhandling mellem Ankara og den autonome administration? Med andre ord, er det muligt, at Tyrkiet vil anerkende Rojava-kurdernes status og politiske vilje?
Som det fremgår af udtalelserne fra medlemmerne af den parlamentariske kommission svarede Öcalan på kommissionens spørgsmål under mødet og udtrykte sine synsvinkler på aftalen af den 10. marts og naturligvis også på implementeringen af den demokratiske integration. I denne sammenhæng er vi som Rojava-kurdere fast besluttede på at nå til enighed om en løsning.
• Der er også nogle påstande i medierne om, at Öcalan sendte en besked til SDF, hvor han opfordrede SDF til at nedlægge deres våben. Hvad mener du om det?
SDF’s nedlæggelse af sine våben er ikke kun et forhold, der vedrører SDF og den autonome administration. Lad os ikke glemme, at SDF er en del af den internationale koalition mod Islamisk Stat, der er dannet i regionen. Derfor vedrører denne situation både den midlertidige Damaskus-administration, vores internationale partnere, og os. Vi må ikke glemme koalitionens forpligtelser i denne sag. Processen med militær og politisk integration med den midlertidige Damaskus-administration er i gang, og vi er tæt på at nå til enighed om denne sag. Detaljerne er dog stadig under forhandling.
• I forbindelse med dette spørgsmål er der nogle interessante emner. For eksempel syriske flygtninges tilbagevenden fra Tyrkiet. Spørgsmålet om grænseovergange og handel mellem Rojava og Tyrkiet. Hvordan tror du, at både processen og besøget vil påvirke løsningen af disse problemer?
Flygtningeproblemet, som har stået på i årevis, er meget alvorligt. Med andre ord kollapsede et regime i Syrien, og nu tales der om forandring. Der er dog endnu ikke taget konkrete skridt med hensyn til de syriske flygtninges tilbagevenden. Måske er nogle vendt tilbage fra Tyrkiet, men flygtningeproblemet i Syrien fortsætter. Derfor befinder mange flygtninge fra Serêkaniyê, GirêSpî og Shehba sig i flygtningelejre, og deres levevilkår er meget dårlige.
Vi vil løse dette humanitære problem så hurtigt som muligt. Derfor er et af vores grundlæggende problemer med den midlertidige administration i Damaskus flygtningeproblemet. Som et afgørende skridt i løsningen af dette problem skal grænseovergangene åbnes. Som bekendt ligger den vigtigste grænseovergang mellem Tyrkiet Nord- og Øst-Syrien mellem Nusaybin og Qamishli. Vi fortsætter vores forhandlinger med Ankara-administrationen om at åbne grænseovergangen ved Nusaybin. Som administration i Nord- og Øst Syrien er vi fast besluttede og seriøse omkring at åbne denne grænse. Vi håber, at den tyrkiske side også vil vise sin vilje i denne sag.
• Lad os tale lidt om processens virkning på kurderne og de kurdiske partier . Hvordan tror du, at denne proces har påvirket hovedaktørerne i kurdisk politik (PKK, KDP, PUK, SDF, ENKS, DEM-partiet) og andre kræfter?
Vi kan tydeligt sige, at det løsnings initiativ, der blev indledt i Tyrkiet, generelt har banet vejen for en tilnærmelse mellem de kurdiske grupperinger. Med andre ord, takket være leder Öcalans indsats, har dørene mellem de kurdiske partier åbnet sig. Forhandlinger er begyndt. De kurdiske grupperinger forstår nu hinanden, nye kanaler er blevet åbnet, og der er blevet afholdt konferencer. Med andre ord kan vi sige, at det har skabt enfredelig atmosfære og har fremmet tilgangen til en seriøs vilje blandt de kurdiske grupperinger. Alle kurdiske grupper mener nu, at de muligheder, der er præsenteret i denne historiske periode, ikke bør spildes Det er tid til, at alle kurdiske styrker danner en samlet vilje og påtager sig deres historiske mission for at løse det kurdiske spørgsmål og demokratisere Mellemøsten.
• Hvilken rolle spiller I blandt kurderne for udviklingen af relationerne
Vi kan med sikkerhed sige, at Rojava-revolutionen i løbet af de sidste 14 år har vakt enorm sympati. Vi har været vidne til,hvordan kurdere fra nord, syd, øst og fra hele diasporaen har tagetRojava-revolutionen til sig. Og vi har været vidne til, hvordan folkene i nord og syd har støttet Rojava gennem de sværeste tider. Denne støtte er blevet anført af de ledende kurdiske grupperinger, og den har altid været en kilde til stolthed og glæde for os. Derfor udtrykker vi endnu engang vores taknemmelighed over for det kurdiske samfund og bekræfter, at ligesom det kurdiske folk har følt et ansvar over for Rojava i de sidste 14 år, skal det også handle med samme ansvarlighed fremadrettet. Det er vigtigt at notere sig, at det kurdiske samfund nu er fast besluttet på ikke at tillade fejl i forfølgelsen af de fælles interesser.
Kilder:
Oversat fra tyrkisk sprogede netavis: https://www.numedya24.com/rojava-siyaseti-imrali-ziyaretini-nasil-okuyor-ahmed-cozum-projemiz-turkiye-ile-ortak-cikarlari-da-koruyor/
Anonymous, 2025: Ilham Ehmed: We are determined to reach an agreement on a solution. ANF-News, 26. November 2025







