Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Den seneste udvikling i gennemførelsen af aftalen mellem SDF og den syriske overgangsregering 

Den seneste udvikling i gennemførelsen af aftalen mellem SDF og den syriske overgangsregering 

NU februar 11, 2026
IMG_6754

Den 30. januar blev en omfattende aftale annonceret mellem de Syriske Demokratiske Styrker (SDF) og den midlertidige regering, der opfordrede til våbenhvile og en gradvis integrationsproces af de militære og administrative styrker. Aftalen omfatter entilbagetrækning af styrker fra frontlinjerne, indsættelse af sikkerhedsstyrker i det centrale Hasakah og Qamishli, oprettelse af nye militære enheder og integration af autonome administrationsinstitutioner samtidig med sikringen af medarbejderstillinger.

Aftalen dækker også borgerlige og uddannelsesmæssige rettigheder for kurdere og garanterer hjemvenden af fordrevne som led i bestræbelserne på at forene Syriens territorier, styrke stabiliteten og sikre genopbygningen.

Der er blevet sat fart på indsatsen i felten for at virkeliggøreaftalen fra 29. januar. Det sker med en række koordinerede tiltag, der er registreret siden begyndelsen af februar. Det afspejler aftalens overgang til praktisk gennemførelse.

Den 1. februar blev der afholdt et koordineringsmøde om de indledende praktiske skridt – væk fra mediernes opmærksomhed – mellem Marwan Al-Ali, som den midlertidige regering har udnævnt som sikkerhedskommandør i Hasakah, og lederne for den interne sikkerhed i Hasakah og Qamishli i det nordøstlige Syrien, herunder Mahmoud Khalil Ali (“Siyamand Afrin”).

Den 2. februar rykkede sikkerhedsstyrker fra den midlertidige regering ind i Kobanis landdistrikter, stationeret på forudaftalte punkter i koordinering med den autonome administrations interne sikkerhedsfolk, hvilket signalerede starten på det fælles arbejde med sikkerhed.

Samme dag gik sikkerhedsstyrker fra den midlertidige regering ind i Hasakah by i en koordineret indsats med den autonome administrations interne sikkerhedfolk, hvilket afspejlede en avanceret koordinering mellem parterne.

Den 3. februar fandt en lignende udsendelse sted i Qamishli med det formål at organisere udsendelsen og undgå kampe i felten.

På den administrative side vendte den SDF-nominerede embedsmand den 5. februar tilbage fra Damaskus efter at være blevet udnævnt til Hasakah-guvernør. Beboerne bød ham velkommen, hvilket signalerede starten på en administrativ omstrukturering parallelt med de igangværende forhandlinger.

Samme dag mødtes en delegation fra den Demokratiske Autonome Administration i Kobani med oberst Mohammad Abdel Ghani, Hasakahs interne sikkerhedskommandør, og viceguvernør Ali Hanoura samt andre sikkerhedsembedsmænd fra den midlertidige regering. Delegationen, herunder lederen af eksekutivrådet Farhan Haj Issa, repræsentanter for lokale organisationer og arabiske stammeældste, diskuterede regionale spørgsmål og mekanismer til gennemførelse af aftalen for at støtte stabilitet og institutionel koordinering.

På det militære spor var Hasakah vært for et møde den 6. februar mellem SDF-ledere styret af Jiya Kobani og ledere af fraktioner fra overgangsregeringen styret af Hamza Al-Humaidi for at diskutere militære integrationsfaser og gennemføringsmekanismer. Mødet blev fulgt op af en fælles felttur til SDF-punkter, planlagt til at blive permanente baser for tre nye brigader i Hasakah og omegn.

I dag, hvor guvernøren tiltræder sine pligter, besøgte Marwan Al-Ali, udpeget af den midlertidige regering som Hasakahs sikkerhedschef, guvernør Nour Al-Din Issa for at lykønske ham med udnævnelsen.

Disse skridt—fra fælles sikkerhedsudsendelser til politiske og militære møder—indikerer, at aftalen implementeres parallelt med sikkerheds-, administrative og militære aspekter med det formål gradvist at opbygge en fælles operationel model.

Observatører bemærker, at den hurtige rækkefølge af skridt afspejler en klar retning mod at konsolidere aftaler i den regionale og lokale virkelighed, hvilket baner vejen for bredere integration og institutionel ledelse, på trods af nogle problemer, der stadig er under forhandling og felttest, herunder belejringen af Kobani og den fortsatte tyrkiske besættelse af kurdiske områder, der forhindrer hjemvenden af fordrevne.

Kilde:

News Desk, 2026: Latest developments in implementing  SDF-Interim government agreement

ANHA Hawar News Agency, 8. February 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • PYD til FN's Sikkerhedsråd: Luk luftrummet i det nordlige Syrien for Tyrkiet!

    PYD til FN's Sikkerhedsråd: Luk luftrummet i det nordlige Syrien for Tyrkiet!

  • Kurdere dræber et højtstående IS-medlem i Istanbul

    Kurdere dræber et højtstående IS-medlem i Istanbul

  • Selahattin Demirtaş dømt for at fornærme tidligere premierminister

    Selahattin Demirtaş dømt for at fornærme tidligere premierminister

  • Hvordan Syriens nye parlament er blevet dannet?

    Hvordan Syriens nye parlament er blevet dannet?

  • Tyrkiets højreorienterede leder opfordrer til debat om Öcalans juridiske status midt i fredsforhandl...

    Tyrkiets højreorienterede leder opfordrer til debat om Öcalans juridiske status midt i fredsforhandl...

  • Inden for seks måneder har 60 kvinder begået selvmord i Sydkurdistan

    Inden for seks måneder har 60 kvinder begået selvmord i Sydkurdistan

Læst: 888

Post navigation

Previous: Damaskus og den autonome administration Asayish: Koordinering er sikret
Next: Ilham Ahmed: Betydelige fremskridt opnås. Ordet, skriften og pennen er stærkere end kuglen.

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .