Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • 10 måneders fængsel for at bære et rødt, gult og grønt tørklæde til Newroz-fejring

10 måneders fængsel for at bære et rødt, gult og grønt tørklæde til Newroz-fejring

NU marts 18, 2026
IMG_9312

Forberedelserne fortsætter over hele Kurdistan til Newroz (kurdisk nytår) fejringer, hvor der i år vil blive tændt ild i 53 centre. Selvom forberedelserne er begyndt mange steder, fortsætter vilkårlige forbud og sanktioner i forbindelse med fejringerne af Newroz. Zeynep Ete blev idømt 10 måneders fængsel for “at lave propaganda for en organisation” (underforstået PKK, jb) efter at der var blevet indledt en undersøgelse mod hende for at bære et gult, rødt og grønt tørklæde under Newroz-fejringen i Bismîl, der ligger ved Van-søen i øst-Tyrkiet sidste år. Retten besluttede at udskyde bekendtgørelsen af dommen.

UNDERSØGELSEN BLEV IGANGSAT SAMME DAG

Hændelsen fandt sted den 15. marts 2025. Zeynep Ete, som tog til området for at deltage i Newroz-demonstrationen i distriktet, blev stoppet af politibetjente, og der blev indgivet en anmeldelse mod hende på grund af et gult, rødt og grønt tørklæde med stjerner, som hun havde fået fra et barn.

Ifølge politirapporten indledte Bismils chefanklagemyndighed en undersøgelse mod Zeynep Ete med anklagen om “at lave propaganda for en organisation.” I den tiltale, der blev udarbejdet efter efterforskningen, anmodede anklagerne om, at Ete skulle straffes.

DET BLEV UDSTEDT EN 10 MÅNEDERS FÆNGSELSSTRAF 

Zeynep Ete afviste anklagerne mod sig under høringerne ved Diyarbakırs 4. Høje Straffedomstol, som afsagde sin dom i februarmåned. Undersøgelser mod flere andre personer, som der også var blevet indgivet rapporter om samme dag, blev samtidigt afsluttet.

Retten idømte oprindeligt Zeynep Ete et års fængsel og fastslog, at det trefarvede tørklæde, hun bar, udgjorde et “kriminelt element.” Straffen blev senere nedsat til 10 måneder, efter at retten havde ansøgt om en skønsmæssig nedsættelse.

FARVERNE BLEV ANSET FOR EN “FORBRYDELSE”

I sin begrundelse for afgørelsen udtalte retten: “Det er fastslået, at Zeynep Ete begik den forbrydelse, der tilskrives hende, at ‘lave propaganda for en terrororganisation på en måde, der legitimerer, roser eller opmuntrer til brugen af metoder, der involverer magt, vold eller trusler.’ Under hensyntagen til den måde, handlingen blev begået på, de anvendte midler (dvs. tørklædet!, jb) ved begåelsen af forbrydelsen, tidspunktet og stedet hvor den fandt sted, betydningen og værdien af gerningspersonen, alvoren af skaden og faren samt intensiteten af den tiltaltes forsætligt baserede skyld, idømmes hun et års fængsel, som er reduceret med en sjettedel til ti måneder…”

Retten besluttede også at udsætte offentliggørelsen af dommen. Lignende afgørelser blev afsagt for andre personer, der den dag havde været undersøgt på samme grundlag.

Kilde:

Anonymous, 2026: 10-month prison sentence for wearing a red, yellow and green scarf at Newroz celebration. ANF-News, 15. March 2026

Anonymous, 2026: Gericht wertet Schal als „Propagandamittel“: Frau zu Haftstrafe verurteilt. Deutch.ANF.com. 15. März 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Endnu en yazidi-kvinde reddet fra ISIS-lejesoldater

    Endnu en yazidi-kvinde reddet fra ISIS-lejesoldater

  • Byen Silvan brænder

    Byen Silvan brænder

  • Tyrkiets dagsorden i Damaskus: Vi ser nærmere på den

    Tyrkiets dagsorden i Damaskus: Vi ser nærmere på den

  • SF-profil stiller op som folketingskandidat

    SF-profil stiller op som folketingskandidat

  • Villumsen: Fjern PKK fra terrorlisten!

    Villumsen: Fjern PKK fra terrorlisten!

  • Abdullah Öcalan opfordrer til fred og demokrati

    Abdullah Öcalan opfordrer til fred og demokrati

Læst: 765

Post navigation

Previous: Kurdisk fejring af Newroz
Next: Tyrkiets højreorienterede leder opfordrer til debat om Öcalans juridiske status midt i fredsforhandlingerne

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .