Landsbyboere modsætter sig solcelleanlægsprojekt på græsningsarealer i Amed-landskabet

Landsbyboere modsætter sig solcelleanlægsprojekt på græsningsarealer i Amed-landskabet

I Diyarbakır (Amed)’s Sur-distrikt fortsætter kampen mod ZENKAR-1 solkraftværksprojektet, der er planlagt på græsningsarealer i landsbyen Kervanpınar (Arzoxli). Selvom området, hvor projektet er planlagt, er blevet afspærret af gendarmeriets styrker, protesterer landsbyboerne mod situationen.

Landsbyboere har talt med ANF og siger, at græsningsarealerne er vitale for deres husdyravl og de kræver, at projektet blever aflyst. Beboerne i landsbyen oplyser, at deres levebrød i høj grad afhænger af husdyrbrug, og at tabet af deres græsgange ville forårsage alvorlige økonomiske ødelæggelser.

GRÆSNINGSAREALER ER VITALE FOR OS

Veysi Güger fortæller, at græsningsarealerne er af vital betydning for landsbyen, og bemærker, at de fleste af beboerne lever under vanskelige økonomiske forhold. Güger forklarer: “Vi opdrætter husdyr her. Vi er alle økonomisk fattige; de fleste af os arbejder med byggeri i Istanbul og Izmir. Vi køber nogle kalve, kvæg eller får og lever af dem. De planlagte solpaneler vil blive bygget lige ved siden af landsbyen. Vores dyr græsser her. Hvis de byggededet et sted langt væk, ville vi ikke protestere. Men hvis det bygges her, vil vi ikke have græsgange til vores dyr, og vores levebrød vil blive taget fra os.”

Güger gjorde også opmærksom på dødsfald blandt dyrene og sagde, at indskrænkningen af græsningsarealerne har gjort det svært for dyr til at få adgang til vand og har ført til tab.

VI ØNSKER IKKE DETTE PROJEKT

Hasan Eren siger, at hele landsbyen er imod projektet. Eren tilføjer: “Ingen ønsker det. Dette projekt vil skade husdyrbruget. Vores fred bliver forstyrret. Der vil ikke være flere husdyr tilbage. Som landsbyboere er vi med god grund imod dette projekt. Vi vil fortsætte vores kamp, indtil projektet stoppes.”

GRÆSNINGSAREALERNE OVERDRAGES TIL VIRKSOMHEDER

Mehmetcan Kele reagerede også på overdragelsen af græsningsarealerne til virksomheder og siger: “Disse græsgange tilhører landsbyboerne; Vi har brugt dem i hundreder af år. Landsbyboerne har ingen fordel af dette projekt. Det ligger kun halvfjerds meter fra den nærmeste bolig. Temperaturerne vil stige, og vores landbrugsjord kan blive beskadiget. Det er et projekt, der er drevet af jordspekulation. Som landsbyboere er vi imod det, og vi vil gøre, hvad vi kan.”

Kilde: 

Anonymous, 2026: Villagers resist solar plant project on pasture land in Amed countryside. ANF-News, 12. March 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Natur / Bæredygtigehed NYHEDER