Protester i Kobani for løsladelse af fanger tilbageholdt af den midlertidige regering

Protester i Kobani for løsladelse af fanger tilbageholdt af den midlertidige regering

Familier til fanger, der er vlevet tilbageholdt af de Syriske Demokratiske Styrker (SDF) organiserede søndag d. 5. april en protest på Den Frie Kvindes Plads sammen med beboere i Kobani, og krævede øjeblikkelig løsladelse af deres sønner, som har været tilbageholdt af den syriske overgangsregering siden midten af januar.

Deltagerne hejste bannere, der krævede information om fangernes skæbne og en hurtig virkeliggørelse af aftalen mellem SDF og overgangsregeringen, som fastsætter deres løsladelse. Demonstranterne understregede, at kun et begrænset antal fanger indtil videre er blevet løsladt, og at aftalens vilkår ikke er blevet overholdt fuldt ud.

I en tale holdt under protesten sagde Asad Aboud, der er medlem af Rådet for Kobani Martyrernes Familier: “Vi er her for vores sønner, og som familier til martyrer og fanger kræver vi, at deres skæbne straks afgøres. Vi stoler på vores administration, som fortsat arbejder utrætteligt for deres løsladelse, og vi lover vores sønner, at vi vil fortsætte med at kræve deres rettigheder til det sidste.”

Aboud tilføjede, at aftalen, der blev underskrevet den 29. januar, fastsatte løsladelsen af fangerne, men at dette endnu ikke er blevet gennemført. Han krævede deres hurtige løsladelse og martyrernes kroppe tilbage til deres familier.

Disse protester kommer midt i stigende krav fra familier om overholdelse af de underskrevne aftaler og sikring af alle fangers tilbagevenden til deres familier så hurtigt som muligt.

Kilde:

Anonymous, 2026: Protests in Kobani for release of prisoners held by Interim Govt. ANHA, Hawar News Agency,  5. April, 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Nordsyrien NYHEDER