Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Kurdernes forfatningsmæssige rettigheder står centralt i forhandlingerne med Damaskus

Kurdernes forfatningsmæssige rettigheder står centralt i forhandlingerne med Damaskus

NU september 3, 2026
rojava

Ilham Ehmed, ansvarlig for afdelingen for udenrigsrelationer i den autonome administration, oplyste, at uddannelse på modersmålet og kurdernes forfatningsmæssige rettigheder er blandt de centrale emner i forhandlingerne med Damaskus-administrationen. Hun sagde samtidig, at forhandlingerne fortsætter om de spørgsmål, der endnu ikke er blevet afsluttet, herunder integrationen af YPJ.

Ilham Ehmed vurderede i et eksklusivt interview på Rojava TV de igangværende forhandlinger med Damaskus-administrationen samt de emner, der forventes at blive behandlet i den kommende periode.

Ilham Ehmed sagde, at uddannelse på modersmålet og kurdernes forfatningsmæssige rettigheder er blandt de fremtrædende emner i forhandlingerne. Hun understregede, at det er berettiget, at det kurdiske folk er følsomt omkring deres modersmål, og sagde, at en af de vigtigste kampe i den kommende periode vil være at sikre det kurdiske sprog og kurdernes rettigheder gennem forfatningsmæssige garantier.

Integrationsprocessen løser ikke alle problemer

Med hensyn til integrationen af SDF og de tilknyttede institutioner i den syriske stats institutioner sagde Ilham Ehmed, at en afslutning af integrationsprocessen ikke betyder, at alle sager dermed er afsluttet. Hun oplyste, at der fortsat er en række uafklarede spørgsmål, herunder integrationen af YPJ, og at forhandlingerne om disse emner fortsætter.

Fanger og navnespørgsmålet på dagsordenen

Ilham Ehmed berørte også spørgsmålet om de tilbageholdte og sagde, at dette emne løbende bliver taget op i forhandlingerne med Damaskus-administrationen. Hun understregede, at spørgsmålet om fangerne ikke er blevet glemt, og udtrykte forventning om, at arbejdet på området vil skride hurtigere frem i den kommende periode.

Ilham Ehmed oplyste desuden, at spørgsmålet om at ændre navnet på Den Syriske Republik også vil blive behandlet som en del af forfatningsprocessen.

Serêkaniyelis tilbagevenden

Om situationen for de fordrevne fra Serêkaniyê sagde Ilham Ehmed, at deres tilbagevenden til deres hjem vil blive organiseret. Hun understregede, at det er vigtigt at løse spørgsmålet om tilbagevenden inden for rammerne af aftaler, der sikrer stabiliteten i området og de fordrevnes rettigheder. Hun sagde, at tilbagevendingsprocessen vil blive gennemført på grundlag af disse garantier.

»Vi vil beskytte vores resultater«

Ilham Ehmed kommenterede også kritikken fra martyrernes familier af den nuværende proces. Hun sagde, at kritikken er berettiget, og at den aktuelle situation kræver selvkritik samt, at de kurdiske kræfter vender tilbage til de løfter, de tidligere har afgivet.

Ilham Ehmed understregede betydningen af at beskytte de resultater, som kurderne har opnået i de seneste år, og sagde: »Vi vil holde fast i det løfte, vi har givet vores martyrer.«

Ilham Ehmed påpegede, at kurderne befinder sig i en følsom proces, og understregede, at en af de grundlæggende opgaver er at beskytte de opnåede resultater.

Kilde: JINNEWS

Relaterede

  • Organisationer hjælper folk i Sengal og Rojava

    Organisationer hjælper folk i Sengal og Rojava

  • Autonom administration opretter kriseafdeling for syriske hjemvendte fra Libanon

    Autonom administration opretter kriseafdeling for syriske hjemvendte fra Libanon

  • Salih Muslim: Tyrkiet vil tabe i Syrien

    Salih Muslim: Tyrkiet vil tabe i Syrien

  • Interview med Ilham Ahmed om kommissions besøg med Abdulah Öcalan den 24. november

    Interview med Ilham Ahmed om kommissions besøg med Abdulah Öcalan den 24. november

  • KNK: Cataloniens ekspræsident skal frigives straks

    KNK: Cataloniens ekspræsident skal frigives straks

  • Folk i oprør efter mordet på 20-årige Özgecan

    Folk i oprør efter mordet på 20-årige Özgecan

Læst: 228

Post navigation

Previous: Boldaş: Under navnet investering bliver naturen plyndret
Next: FN’s undersøgelseskommission for Syrien har udsendt sin COI-rapport efter sit besøg i landet i begyndelsen af juli 

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .