Damaskus udnævner sanktionsdømt lejesoldat-ledertil leder af 86. division

Damaskus udnævner sanktionsdømt lejesoldat-ledertil leder af 86. division

4. maj udpegede Damaskus’ forsvarsministerium Ahmad al-Hays, også kendt som “Hatem Abu Shakra”, som den nye leder af den 86. division, et skridt, der har udløst udbredt forargelse på grund af hans dokumenterede involvering i forbrydelser og menneskerettighedskrænkelser.

Hatem Abu Shakra, hvis rigtige navn er Ahmad Ihsan Fayad al-Hays, er en af lederne af lejesoldatgruppen “Ahrar al-Sharqiya”. Han holdes ansvarlig for mordet på Hevrin Khalaf og hendes chauffør, Farhad Ramadan, i oktober 2019, en forbrydelse, der tiltrak sig udbredt international fordømmelse.

Det amerikanske finansministerium lagde sanktioner på ham i 2021 sammen med Ahrar al-Sharqiya med henvisning til hans involvering i “talrige menneskerettighedskrænkelser”, herunder hans tilsyn med et fængsel, der blev drevet af gruppen i Aleppo i 2018, hvor massehenrettelser af hundredvis af fanger fandt sted.

Finansministeriet beskyldte ham også for at handle med yazidi-kvinder og yazidi-børn og for at integrere Islamisk Stat-krigere i Ahrar al-Sharqiya. De bemærkede også, at “en række embedsmænd fra Islamisk Stat svor troskab til ham og deltog i løsepenge- og afpresningsoperationer ledet af fraktionen.”

En rapport fra Amnesty International i august 2018 dokumenterede Ahrar al-Sharqiyas involvering i kidnapninger, vilkårlige tilbageholdelser og beslaglæggelse af civile landområder i de områder, der er under deres kontrol.

Kilde:

News Desk, 2025: Damascus appoints sanctioned militant as leader of 86th Division. ANHA Hawar News Agency, 5. May,2025.

Oversættelse: Jesper Brandt

Nordsyrien NYHEDER