Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Seneste nyt på jorden i Syrien tre måneder efter aftalen den 29. januar

Seneste nyt på jorden i Syrien tre måneder efter aftalen den 29. januar

NU juni 5, 2026
IMG_4346

Identitetsspørgsmålet omkring kurderne i Syrien, som har gjort sig gældende i mere end et århundrede, er igen rykket op på landets dagsorden efter aftalen af 29. januar.

Selvom der endnu ikke kan observeres nogen stærk virkeliggørelse i realiteternes verden, hvad angår vedrørende den militære og administrative integration, der er forudset inden for aftalens rammer, fremstår identitets- og civilregistreringsprocedurerne som de mest synlige og hurtigst fremadskridende områder i processen.

Siden 5. april er ansøgningsprocedurerne for identitet fortsat uafbrudt på centre etableret i Hesekê, Qamişlo, Dêrik, Dirbesiyê og Girkê Legê. Ifølge oplysninger fra Aziz Al-Muhaimid, der er generaldirektør for civile anliggender i Hesekê-guvernementet, eromkring ni tusinde personer, der tidligere ikke havde fået identitetskort, selv om de havde ansøgt om det, nu blevet registreret. 

Dog er det samme niveau af fremskridt endnu ikke blevet observeret i militære og administrative integrationsoversigter. Mens processen på den ene side altså fortsætter, er den på den anden side stadigt også skrøbelig.

KAMPEN OM AUTORITET UDDYBES LANGS RAQQA-TABQA-IDLIB-LINJEN

I det nordlige Syrien er spændingerne i løbet af den seneste uge eskaleret betydeligt langs en bred linje, der strækker sig fra Raqqa til Tabqa og derfra til Idlib mellem stammer og overgangsregeringen i Damaskus.

I områder, hvor grupper fra HTS (Hayat Tahrir al-Sham) har øget deres indflydelse, nægter mange stammer at acceptere embedsmænd og personale, der er udpeget af disse grupper og tilknyttet overgangsregeringen i Damaskus.

På den anden side har statslige myndigheders konfiskation af huse og jord, der tilhører nogle arabiske stammer, yderligere eskaleret spændingerne. Det ser ud til, at protesterne i regionen ikke blot er lokale indvendinger, men også et udtryk for en bredere magtkamp på jorden.

Det fremvoksende billede viser, at integrationsprocessen skrider frem på en skrøbelig basis, ikke kun langs Rojava–Damaskus-linjen, men også inden for trekanten af arabiske stammer, HTS og overgangsregeringen.

SHAMMAR-STAMMEN SPILLER EN AFGØRENDE ROLLE I FORHOLD TIL BALANCEN

Shammar-stammen, en af de mest indflydelsesrige stammer i Syrien, og dens tilknyttede Sanadod-styrker skiller sig ud som en af de mest strategiske aktører i integrationsprocessen.

Ved et møde afholdt af SDF’s (Syriske Demokratiske Styrker) øverstkommanderende Mazloum Abdi og den autonome administrations chef for udenrigsrelationer Ilham Ehmed med repræsentanter fra Shammar-stammen, var bevarelse af den indre fred i regionen og styrkelse af den sociale sammenhængskraft blandt hovedpunkterne på dagsordenen.

Mens diskussionerne fortsætter om, hvordan Sanadod-styrkerne, som tidligere var en del af SDF, vil blive positioneret i fremtiden, siges det, at omstrukturering af denne styrke som en enhed tilknyttet d. 60. division også er blandt mulighederne.

Shammar-stammen, som har en bred social base i Rojava, spiller en afgørende rolle i balancen mellem kurdisk-arabiske relationer og sikring af regional fred. Det indikeres, at integrationsprocessens fremtid vil blive formet af den position, denne stamme indtager.

Kilde:

News Desk, 2026: Latest on the ground three months after the January 29 Agreement. ANF-News, 26. April 2026

Oversættelse: Jesper Brandt

Relaterede

  • Afrin

    Afrin

  • Stor støtte fra Heyva Sor a Kurdistané til Sengal

    Stor støtte fra Heyva Sor a Kurdistané til Sengal

  • De har til hensigt at ødelægge Shengals autonomi

    De har til hensigt at ødelægge Shengals autonomi

  • Aldar Xelil: Syrien holdes i limbo, denne vej fører til konflikt - DEL Et

    Aldar Xelil: Syrien holdes i limbo, denne vej fører til konflikt - DEL Et

  • Den humanitære tragedie på Sinjar-bjerget fortsætter

    Den humanitære tragedie på Sinjar-bjerget fortsætter

  • Boldaş: Under navnet investering bliver naturen plyndret

    Boldaş: Under navnet investering bliver naturen plyndret

Læst: 550

Post navigation

Previous: Aktion i London markerer 1100ugers kamp fra lørdagsmødrene
Next: Konference om National Enhed i Tyrkiet: “Kurderne må opbygge deres eget interne retssystem”

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .