Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Vi vil stå sammen

Vi vil stå sammen

NU december 22, 2015
Peshmerga

En gruppe peshmerga-styrker i Sydkurdistan/Nordirak udtalte til Firatnews, at man støttede PKK-guerillaer og YPG/YPJ i tilfælde af, at de blev angrebet af det tyrkiske militær. Peshmerga-styrkerne udtalte endvidere, at man ikke ønskede det tyrkiske militærs tilstedeværelse i Sydkurdistan, da det krænkede deres suverænitet og skabte en bekymring for regionens fremtid. Guerillaerne anså Tyrkiet som en besættelsesmagt, som kun havde til hensigt at gennemføre sin egen politik.

En af repræsentanterne for peshmerga-styrkerne, Hewkar Evdila Remezan, sagde: “Vi ønsker ikke, at det tyrkiske militær befinder sig i vores land og beder dem om omgående at forlade området, da de ikke har ret til at være her. Lad mig understrege en ting og det er, at i sidste ende så er peshmerga- og guerillastyrkerne kurdiske frihedskæmpere, som kæmper for den samme sag og det samme folk. Hvis guerillaerne bliver angrebet, så vil vi forsvare dem med vores liv, også hvis de tyrkiske styrker angriber PKK guerilla-styrkerne. Et angreb mod PKK guerillaerne er et angreb mod peshmergaerne. Her fra vil vi sende et budskab til Mesut Barzani og det er, at de omgående skal sende besættelsesmagten Tyrkiet ud af vores region”.

En anden pesmerga, Aso Evdila Hadi, udtrykte, at man ikke kan være venner med nogen, som angriber ens brødre og søstre i Nordkurdistan/Østtyrkiet. Hadi: “Tyrkiet massakrer, dræber, torturerer og undertrykker kurderne i nord og samtidig ønsker de at samarbejde med kurderne i syd. Denne dobbeltmoral kan vi ikke acceptere og derfor siger vi igen og igen, stop krigen mod kurderne og bak i stedet op om vores kamp mod IS.

Alt i alt så pointerede peshmerga-styrkerne, at guerilla- og pesmergastyrkerne var det kurdiske folks forsvarsenhed, som langt de fleste af folket støttede. Eksempelvis kæmper guerillaer og pesmergaer den dag i dag flere steder ude i fronten side om side mod IS, da vi er en enhed, som kæmper for de samme idealer og mål. Tyrkiet ønsker, at guerilla- og pesmergastyrkerne starter en intern væbnet kamp, men det kan de godt glemme alt om, afsluttede pesmergastyrkernes talmand med at sige til de fremmødte journalister.

Relaterede

  • Tyrkisk regering hindrer og konfiskerer humanitær hjælp til jordskælvsofre

    Tyrkisk regering hindrer og konfiskerer humanitær hjælp til jordskælvsofre

  • Den internationale menneskerettighedsorganisation Human Rights Watch (HRW) opfordrer til fornyelse a...

    Den internationale menneskerettighedsorganisation Human Rights Watch (HRW) opfordrer til fornyelse a...

  • Folkedomstol om Tyrkiets forbrydelser mod Rojava, afholdes i Bruxelles d. 5-6. februar 2025

    Folkedomstol om Tyrkiets forbrydelser mod Rojava, afholdes i Bruxelles d. 5-6. februar 2025

  • Demokrater forsøger at blive slettet fra den politiske scene

    Demokrater forsøger at blive slettet fra den politiske scene

  • Journalist Ataman idømt 14 års fængsel

    Journalist Ataman idømt 14 års fængsel

  • Erdogan beskylder Grækenland for at besætte demilitariserede øer

    Erdogan beskylder Grækenland for at "besætte" demilitariserede øer

Læst: 2.116

Post navigation

Previous: “Jeg bønfalder jer. Få IS til at forsvinde.”
Next: Salih Müslim: “Tyrkiet prøver at provokere vores forsvarsstyrke”

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .