Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Læger uden Grænser åbner nyt hospital i Kobanê

Læger uden Grænser åbner nyt hospital i Kobanê

NU april 9, 2015
Læger uden grænser1

Læger uden Grænser er gået i gang med at bygge et nyt hospital i Kobanê. ISIS’ angreb i byen i oktober måned, har bogstaveligtalt efterladt byen i ruiner, og dermed tømt den for anstændige behandlingsmuligheder og hospitaler. I et forsøg på at afhjælpe de vanskelige sundhedsproblemer i byen, har Læger uden Grænser taget initiativ til at ombygge en ødelagt skole til et nyt hospital.

Læger uden Grænser har valgt at tage hånd om de ringe behandlingsmuligheder i byen, ved at åbne et nyt hospital. Organisationen er i fuld sving med at renovere en krigsramt skolebygning, der skal bruges som et nyt sygehus for de mange sårede i byen. Hospitalet omfatter 13 senge, hvor der i første omgang vil være 3 læger, som på længere sigt vil stige til 7 læger.

Kobanê består på nuværende tidspunkt af et civilt og et militært hospital, der sammenlagt har en sengekapacitet på 27, hvilket er langt fra nok til at kategorisere dem som hospitaler. Det militære hospital ligger i et kælderetage med 12 senge, hvor der tages imod de sårede YPG- og YPJ-peshmergaer. Det civile hospital har en sengekapacitet på 15. Der er i alt 10 læger og 25 sygeplejersker, der behandler de sårede på begge hospitaler. Sundhedspersonalet trodser de snævre behandlingsfaciliteter, og arbejder næsten døgnet rundt.

De mange tilbagevendende i byen forstørre problemet

Ud over manglen på læger og sygeplejersker, er det et stort problem for hospitalerne at behandle de akutte patienter, da nødudstyret i byen er utilstrækkelig. De mange tilbagevendende i byen, har fået befolkningstallet til at stige til 50.000, hvorfor man er bekymret for, at der ikke vil være nok medicin til de næste par dage. Der er også vanskeligheder med sygetransporten, da man kun har få ambulancer i brug. De nuværende ambulancer bliver mest brugt til at transportere de sårede krigere ind til byen. Man oplever ligeledes stadig store problemer med at tranportere patienter til Tyrkiet for bedre behandlingsmuligheder, selvom man længe har opfordret Tyrkiet til at åbne humanitære korridorer, så nødhjælp og nødudstyr kan nå frem til de civile ofre.

Humanitære korridorer skal åbnes, hvis problemet skal løses

Under angrebet i Kobanê, mistede byen alle sine hospitaler, hvorfor der ikke er nok sygehuse tilbage til at behandle folket i Kobanê, fortæller Kobanês sundhedsordfører, Hikmed Ehmed. Man vil forsøge at få dækket behovet for et nyt hospital med hjælpen fra organisationen, Læger uden Grænser. Ehmed fortæller, at de medicinske forsyninger til det nye hospital også vil blive sendt af organisationen, og dermed vil man fortsætte behandlingen gratis til folket.

Ehmed understreger, at for at man kan tilbyde og opfylde sundhedsfaciliteter fuldt ud, kræves det, at der åbnes op for humanitære korridorer for tilvejebringelse af nødudstyr meget snart.

Kilde: Firatnews.com

Relaterede

  • DEM-partiet: Tyrkiet står ved en ny skillevej

    DEM-partiet: Tyrkiet står ved en ny skillevej

  • Rojhilat-alliancen opfordrer til international modstand mod Irans igangværende angreb

    Rojhilat-alliancen opfordrer til international modstand mod Irans igangværende angreb

  • Infrastrukturtab i NØ, Syrien som følge af tyrkiske angreb oversteg en milliard dollars

    Infrastrukturtab i NØ, Syrien som følge af tyrkiske angreb oversteg en milliard dollars

  • Interview med Sebahat Tuncel fra fængslet

    Interview med Sebahat Tuncel fra fængslet

  • Det Muslimske Broderskab, Islamisk Stat og den tyrkiske besættelse repræsenterer endnu et arabisk ti...

    Det Muslimske Broderskab, Islamisk Stat og den tyrkiske besættelse repræsenterer endnu et arabisk ti...

  • YPG forhøjer deres beredskab i Manbij

    YPG forhøjer deres beredskab i Manbij

Læst: 1.879

Post navigation

Previous: Öcalans tanker diskuteres på et internationalt akademikere møde i Hamborg
Next: Den kurdiske frihedskæmper Viyan Peyman er død

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .