Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Borgmester fængslet igen

Borgmester fængslet igen

NU september 20, 2015

Den kurdiske lokalpolitiker og tidligere borgmester for Sur-kommune (bydel i Amed) Abdullah Demirbas er igen tilfangetaget og indsat.

Demirbaş har helbredsmæssige problemer, som gør, at han ikke kan befinde sig under fængslets forhold. Demirbas’ datter Berfin Ezgi fortalte udtrykkeligt, at hendes fars helbred ikke kunne klare flere fængselsophold. Derfor skal han omgående løslades, da det i værste tilfælde kan føre til hans død. Berfin Ezgi Demirbaş: “Vi er som familie meget bekymret for min fars helbred på grund af hans livsfarlige sygdom, og ønsker, at han sammen med andre indsatte med alvorlige helbredsmæssige problemer bliver løsladt, så de kan få den nødvendige behandling. Statens instanser er ansvarlige i tilfælde af, at hans helbred forringes og skal derfor stå til ansvar for sådan en umenneskelig handling.”

De seneste tal fra IHD (menneskerettighedsorganisation i Tyrkiet), at der befinder sig over 100.000 syge indsatte i de tyrkiske fængsler og deriblandt nogle med dødsalvorlige sygdomme. Abdullah Demirbas blev tilbage til den 08.05.15 anholdt for at have været finansmand for en terrororganisation, samt deres medlem og blev efterfølgende den 08.08.15 anholdt for anklagerne.

Abdullah Demirbas blev også anholdt i 2009 under den såkaldte KCK-sag, men blev senere løsladt, da hans helbredsmæssige situation blev forvrænget i en høj grad. Demirbas røg den gang på Dicle Universitets hospitalet på grund af sit helbred og var i akutbehandling i hele 55 dage. Efter pres fra medierne og omverdenen blev han løsladt, da hans helbred kun var blevet dårligere under fængselsopholdet.

Rapporten fra hospitalet understregede, at Demirbas blandt andet på grund af fængslets dårlige udflytning og luftfugtighed havde skabt større helbredsmæssige problemer. Endvidere kræver Demirbas’ livsalvorlige sygdom, at han jævnligt og systematisk er under sundhedsvæsenets kontrol og dermed får en optimal behandling. Derfor skal der igen lægges et pres på fra mediernes, ngo’er og politikernes side, så Demirbaş og lignende syge fanger kan løslades og behandles under fornuftige og menneskelige sundhedsforhold.

Kilde: Firatnews.com

Relaterede

  • Den armenske bataljon i den kurdiske region i Syrien: Sammen skal vi forsvare Rojava- revolutionen

    Den armenske bataljon i den kurdiske region i Syrien: Sammen skal vi forsvare Rojava- revolutionen

  • Nikolaj Villumsen deltager i valgobservation i Tyrkiet

    Nikolaj Villumsen deltager i valgobservation i Tyrkiet

  • Demirtas: Er fængslet på grund af mine tanker og holdninger

    Demirtas: Er fængslet på grund af mine tanker og holdninger

  • Giv en hjælpende hånd til det krigsramte område

    Giv en hjælpende hånd til det krigsramte område

  • En ny massegrave er blevet fundet i Shingal

    En ny massegrave er blevet fundet i Shingal

  • Ezidi-organisationer i solidaritet med sultestrejker

    Ezidi-organisationer i solidaritet med sultestrejker

Læst: 1.809

Post navigation

Previous: Brev fra Alan Kurdis far
Next: To HDP ministre smækker med døren og siger stop

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .