Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Muslim opfordrer til en humanitær korridor til Kobanê

Muslim opfordrer til en humanitær korridor til Kobanê

NU december 18, 2014
Muslim

Kobanê-kantonens premierminister Enwer Muslim har understreget behovet for en humanitær korridor, der skal åbnes til Kobanê.

Det er nu næsten tre måneder siden, IS lancerede sine angreb mod Kobanê. Det lykkedes dog YPG- og YPJ-styrker at modstå angrebene fra IS. “YPG og YPJ’s modstand fortsætter med støtte fra Peshmerga og koalitionens luftangreb. Det lykkedes befolkningen i Kobanê at forsvare deres jord,” fortæller Muslim til Firatnews.

Muslim siger, at på trods af gentagne opfordringer til en humanitær korridor, som skal åbnes til Kobanê, havde de ikke modtaget et positivt svar fra det internationale eller regionale magter. Muslim ønsker både militær og politisk støtte til Kobanê. Han håber, at en humanitær korridor vil blive åbnet hurtigst muligt, så de kan modtage forsyninger, da de fortsat er belejret af Tyrkiet.

PYD i Danmark: Verdenssamfundet skal lægge pres på Tyrkiet

Formanden for PYD i Danmark, Saiar Youssef, giver seneste oplysninger fra Rojava/Nordsyrien til Nûdem. Ifølge oplysninger fra Saiar Youssef, har IS lidt store tab til YPG- og YPJ-styrker. Dog oplyser han, at der stadig er kampe i Kobanê, selvom 80 procent af byen er under YPG og YPJ’s kontrol.

Nyhedsbureauet Ahlul Bayt News Agency (ABNA) har opfanget og udsendt navnene på forskellige tyrkiske efterretningstjeneste folk og specialstyrke agenter, som er blevet dræbt i Kobanê. De har deltaget på IS´ side i kampen mod kurderne i Kobanê. Saiar Youssef bekræfter oplysningerne og siger således til Nûdem: ”Der findes tyrkiske agenter blandt IS-medlemmer i Kobanê. YPG og YPJ har dræbt mange af dem og har navnene på dem. 80 procent af IS-medlemmer kommer fra Tyrkiet, da Tyrkiet har åbnet grænsen til dem, så de kan angribe YPG og YPJ i området.”

For at stoppe IS’ angreb på Rojava siger PYD-formanden til Nûdem, at verdenssamfundet bør lægge mere pres på Tyrkiet, da de støtter IS.

Relaterede

  • Rezan Jamal feat. Sipan Qamislo “Be te nabe”

    Rezan Jamal feat. Sipan Qamislo “Be te nabe”

  • YPJ-kommandør: Vi vil fortsætte med at træne vores krigere til at forsvare hjemlandet og opbygge fre...

    YPJ-kommandør: Vi vil fortsætte med at træne vores krigere til at forsvare hjemlandet og opbygge fre...

  • ​​​​Laura Borras: Vi håber, at det catalanske parlaments beslutning vil få Rojava til at føle, at de...

    ​​​​Laura Borras: Vi håber, at det catalanske parlaments beslutning vil få Rojava til at føle, at de...

  • SOHR: Overgreb mod kurdere i arabiske regioner stiger

    SOHR: Overgreb mod kurdere i arabiske regioner stiger

  • Den armenske smerte er snart 100 år gammel

    Den armenske smerte er snart 100 år gammel

  • Militærrådet i Suweida afviser nedrustning: Våben er nøglen til forsvar

    Militærrådet i Suweida afviser nedrustning: Våben er nøglen til forsvar

Læst: 3.350

Post navigation

Previous: Statsterroren fortsætter i Yüksekova
Next: 96 studerende arresteret i Adana ved Roboski-mindehøjtidelighed

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .