Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Danmark
  • Vold mod kvinder stiger i Kurdistan

Vold mod kvinder stiger i Kurdistan

NU december 2, 2014

Den kurdiske statsminister Nechirvan Barzani sagde, at hans regering i øjeblikket arbejder for at danne en international definition af de forbrydelser, der gennemføres af Islamiske Stat mod de kurdiske ezidi kvinder. Han understreger at det er et folkedrab der finder sted og at der samtidig er et behov for at skabe en verden, fri for vold mod kvinder især i Kurdistan. Endvidere annoncerer han, at der bestræbes hårdt på at hæve kvinders repræsentation i den kurdiske regering svarende til mindst 30 %.

Barzanis bemærkninger kom under en tale ved offentliggørelsen af en kampagne ”vold mod kvinder”, som vil fortsætte i to uger.

Under sin tale ved ceremonien gav Barzani et specielt tak til alle Peshmerga-krigerne fra Kobané til Jalawla og Saadia for at forsvare kurderne, herefter sendte han en hilsen til alle martyrerne og deres familier samt ønskede god bedring til de sårede og tilskadekomne.

Barzani tilføjede, at ceremonien i år vil have anderledes vilkår end de foregående år, på baggrund af kvindernes situation i de kurdiske områder, der er domineret af IS og på grund af situationen med flygtningelejre for internt fordrevne, der lever under meget dårlige vilkår.

Han gjorde opmærksom på, at den situation der er opstået i Kurdistan har forårsaget, at mere end 1,5 million mennesker er fordrevet til den kurdiske region. Han understregede at Kurdistan gør alt hvad de kan også i samarbejde med internationale organisationer.

Barzani sagde, at kvinden var det første offer i konflikter og krige i regionen, hvilket er et resultat af terrorister, der udnyttes kvinder som et redskab i deres forbrydelser mod menneskeheden. Samtidig beroligede Barzani kvinderne, ved at forklare at den Kurdiske Regeringen vil beskytte dem, sikre og forsvare deres rettigheder.

Han udtrykte også sympati for kristne kvinder, der har været udsat for kriminelle handlinger af IS og siger, at “hvad der er sket med ezidi og kristne kvinder er et chok der har ramt os alle.”

Barzani bemærkede, at kvindernes status i den kurdiske region har oplevet en markant forbedring i de seneste år idet flere er i stand til at deltage i regeringens og det parlamentariske arbejde såvel som organisationer og fagforeninger der forsvarer deres rettigheder.

Hans plan er at øge antallet af kvinder med mindst 30 % i sin regering.

Barzani påpegede også, at der er et fald i fænomenet selvmord iblandt kurdiske kvinder i de seneste år, hvilket indikerer at kvinderne nu anmelder klager og krænkelser af deres rettigheder.

Kilde: Kurdishglobe.net

Relaterede

  • Udgangsforbud i fem kurdiske byer

    Udgangsforbud i fem kurdiske byer

  • Kurdisk eks-flygtning vinder matematikkens Nobelpris

    Kurdisk eks-flygtning vinder matematikkens Nobelpris

  • Den tyrkiske og iranske hær bombarderer kurdiske guerilla-områder

    Den tyrkiske og iranske hær bombarderer kurdiske guerilla-områder

  • Peshmerga-styrker trækker sig nu også tilbage fra Shingal

    Peshmerga-styrker trækker sig nu også tilbage fra Shingal

  • Hvad kan man frygte nu, hvor HDP mister sin immunitet?

    Hvad kan man frygte nu, hvor HDP mister sin immunitet?

  • To børn dør på grund af kulden i Wan

    To børn dør på grund af kulden i Wan

Læst: 3.500

Post navigation

Previous: Öcalan: “Juridiske garantier er vigtige for en kommende fredsproces”
Next: Demirtas: IS angriber Kobanê fra Tyrkiet

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .