Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Piri: ”Den kurdiske konflikt skal først løses”

Piri: ”Den kurdiske konflikt skal først løses”

NU december 18, 2015
Kate

Europaparlamentets Tyrkiet observatør Kati Peri understregede fornylig, at den kurdiske konflikt skal løses inden, at der kan blive tale om Tyrkiets EU-medlemskab. Piri vil de kommende dage i EU-parlamentet fremlægge den seneste udvikling fra Tyrkiet og presset på civilbefolkningen, som i visse dele af Tyrkiet er under et enormt politisk pres. Endvidere sagde Piri, at hun ville fremlægge en redegørelse om angrebene på de historiske værker i Diyarbakir, da disse værker er vores alles fælles værker og historie.

Kati Piri: ”At se hvad der sker nede i Diyarbakir angående udgangsforbuddet i visse bydele synes jeg personligt er meget bekymrende og det skaber en frygt for, hvad det kan udvikle sig til. Når vi snakker om Tyrkiet og deres medlemsskab, så kommer man først og fremmest i tanke om den uløste kurdiske konflikt, som er et must for Tyrkiet at løse. Det at våbenhvilen er erklæret afsluttet gavner selvfølgelig ikke demokratiseringen og fredsprocessen i landet, tværtimod skader den.” Kati Piri opfodrede til, at man omgående genoptog fredsprocessen for landets videre demokratisering og at fortsætte dialogen angående et EU-medlemsskab i fremtiden.

Selvstyreområder bør komme på dagsordenen

Kurdernes ønske om etablering af selvstyreområder bør komme på dagsordenen. En sådan tanke vil gavne reformeringen af Tyrkiet i en mere demokratisk retning, fortsatte Piri. Men det kræver, at parterne genoptager fredsprocessen, for uden den ser det ikke for godt ud.

Piri: ”Vi har i EU bedt begge parter om, at fredsprocessen genoptages, men det kræver at den nuværende undtagelsestilstand stoppes, så der kan skabes grobund for freden. Endvidere skal der være en samarbejdsvillighed og lydhørhed for hinanden. Alle som kan gavne fredsprocessen skal have mulighed for at deltage i processen og dialogen, deriblandt også Öcalan, som der ikke har været en dialog med siden april 2015. Vi vil fortsat følge udviklingen i regionen nøje og håber på en løsning snarest.”

Relaterede

  • Landsbyvagter huggede folks frugtplantager ned og truede dem med våben

    Landsbyvagter huggede folks frugtplantager ned og truede dem med våben

  • Kunstneren Yelda Ebbasî løsladt i Mashad, Iran

    Kunstneren Yelda Ebbasî løsladt i Mashad, Iran

  • En snes mennesker blev massakreret i Cizre

    En snes mennesker blev massakreret i Cizre

  • Det iranske regime kan ikke betragtes som et anti-imperialistisk land

    Det iranske regime kan ikke betragtes som et anti-imperialistisk land

  • Massegrave fyldt med lig af kvinder og børn fundet i Shingal

    Massegrave fyldt med lig af kvinder og børn fundet i Shingal

  • Beviser på samarbejdet mellem Tyrkiet og IS

    Beviser på samarbejdet mellem Tyrkiet og IS

Læst: 1.797

Post navigation

Previous: Demonstration mod Tyrkiet lørdag den 19.12 kl. 13:00
Next: “Jeg bønfalder jer. Få IS til at forsvinde.”

Posts List

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen PYD i Danmark

PYD afviser beslutning om at begrænse kurdiskundervisningen

september 11, 2026
Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .