Skip to content
cropped-Nudem1.jpg

Nûdem er en dansk-kurdisk netavis med en gennemslagskraftig stemme.

Primary Menu
  • DANMARK
  • UDLAND
  • NORDSYRIEN
  • Fred og dialog
  • EZIDIERNE
  • MELLEMØSTEN
  • TEMA: DEM parti og valget
  • Udryddelses Politik
  • DEBAT
  • PORTRÆT
  • KVINDER OG LIGESTILLING
  • Natur / Bæredygtigehed
  • KULTUR
  • Hvem er vi ?
  • Home
  • NYHEDER
  • Beviser på samarbejdet mellem Tyrkiet og IS

Beviser på samarbejdet mellem Tyrkiet og IS

NU november 25, 2015
Tevdem

Paraplyorganisationen TEV-DEM, som er sammenslutning af foreninger i Rojava, fortæller, at de har beviser på samarbejdet mellem Tyrkiet og IS.

Ferhad Derik, som er menig bestyrelsesmedlem i TEV-DEM, udtaler til nyhedsbureauet DIHA følgende: ”Vi har åbenlyse beviser på samarbejdet og har tænkt os, at de bliver fremstillet for hele verden, så alle kan få en bedre og bredere indsigt i, hvad der er sket i regionen. Bevismaterialet viser, at IS er blevet hjulpet logistisk af de tyrkiske myndigheder, samt at IS har haft fri bevægelighed over den tyrkiske-syriske grænse. Endvidere har vi beviser på, at de kurdiske styrker i Rojava er blevet angrebet af tyrkiske styrker og derved har de indirekte støttet IS i deres kamp mod os.”

Ferhad Derik udtrykker også, at de har beviser på, at IS-medlemmer er blevet behandlet på tyrkiske hospitaler og efterfølgende indkvarteret på hotellet efter endt behandling.

Siden den 24. oktober er angrebene mod Rojava-regionen forøget og Ferhad Derik pointerer, at Tyrkiet har en finger med i tingenes udvikling. TEV-DEM ser angrebene mod Rojava som provokationer, hvor man har et ønske om, at YPG og YPJ svarer igen, så man har en undskyldning for at gå ind i Rojava. ”Med YPG og YPJ’s sejr i Gire Spi (Tel Abyad) den 15. juni, blev AKP nødt til at ændre sine planer og derfor angriber man nu de kurdiske områder. Med denne sejr kunne man ikke mere hjælpe IS med logistik direkte til Raqqa, eftersom det nu er YPG- og YPJ-styrkerne, der har kontrollen med grænsen,” siger Ferhad Derik til DIHA.

Ferhad Derik opfordrer afsluttende verdenssamfundet til at se Tyrkiets rolle i regionen, og hvordan de støttet IS’ kamp, samt at man lægger et større fælles politisk pres på Tyrkiet og de andre IS’ støtter. Endvidere skal støtten til kurderne forøges markant, da de kurdiske styrker har vist, at de kan tage kampen op mod IS.

Relaterede

  • Hvad afslører tidspunktet for Tyrkiets trusler og angreb?

    Hvad afslører tidspunktet for Tyrkiets trusler og angreb?

  • Lokal kurderudryddelsespolitik i Tyrkiet III – Bingöl: Den tavse bys dødsepidemi

    Lokal kurderudryddelsespolitik i Tyrkiet III – Bingöl: Den tavse bys dødsepidemi

  • Konference om National Enhed i Tyrkiet: Kurderne må opbygge deres eget interne retssystem

    Konference om National Enhed i Tyrkiet: "Kurderne må opbygge deres eget interne retssystem"

  • En fred uden Öcalan er meningsløs

    En fred uden Öcalan er meningsløs

  • Børnehjem åbner i Sheikh Maqsoud, Aleppo

    Børnehjem åbner i Sheikh Maqsoud, Aleppo

  • Hvad vil Brett McGurks udnævnelse betyde for forbindelserne mellem USA og Tyrkiet?

    Hvad vil Brett McGurks udnævnelse betyde for forbindelserne mellem USA og Tyrkiet?

Læst: 1.794

Post navigation

Previous: Nusaybin stadig belejret
Next: Tyrkiet fængsler endnu to Erdogan-kritiske journalister

Posts List

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning IMG_6289

Den vedvarende tradition for kurdisk tæppevævning

juli 17, 2026
Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold? IMG_6408

Hvorfor kollapsede Tyrkiets landshold i fodbold?

juli 8, 2026
Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation IMG_4605

Diyar om koncerten i Stuttgart: Det var en provokation

juni 8, 2026
4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38  IMG_3618

4. maj: Mindedagen for Dersim-folkemordet i 1937/38 

maj 26, 2026
Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse IMG_9984

Hvorfor mange sprog i Tyrkiet trues af udryddelse

marts 27, 2026
Kurdisk fejring af Newroz newroz

Kurdisk fejring af Newroz

marts 18, 2026

Nûdem.dk Arkiv

| NUDEM.DK 2026 .